Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Enicsi Elva tehas kasvas veelgi suuremaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Enicsi Elva tehase laiendus avati tossu ja pauguga. Fotol Elva tehase juht Jaanus Aal, Enics Soome juht Mikko Lassas, EAS-i nõukogu juht Erki Mölder ja Elva uus linnapea Aivar Õun. | FOTO: Margus Ansu

Enics Eesti juhi Jaanus Aali sõnul oli Elva tehase laienemise peamine põhjus ruumipuudus, kuna tootmine on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud.

«Laieneme sellepärast, et meie seadmed vajavad rohkem ruumi. Teiseks tahavad ka meie tulevased suurkliendid näha, kuhu tootmine pannakse. Mõnes mõttes on see emotsiooni müümine,» lausus viimased neli aastat Enicsi Elva tehast juhtinud Aal.

Kui siiani oli Enicsil Elvas kasutada umbes 8000 ruutmeetrit, siis laiendusega lisandus peamiselt tööstuselektroonikat tootvale tehasele 3000 ruutmeetrit tootmis- ja laopinda ning 900 ruutmeetrit kontoripinda. Embach Ehitus OÜ alustas tehase laiendamist möödunud aasta oktoobris.

Tehase laienemine tähendab Aali sõnul ka töötajaskonna kasvu, kuid väga palju uusi inimesi kohe siiski tööle ei võeta. «Töötajate hulk kindlasti kasvab, aga me ei võta juurde sadades. Pigem räägime kümnetest,» sõnas Aal.

Praegu töötab Enicsis 650 inimest ning sellega on nad Lõuna-Eestis suurim eraettevõttest tööandja. Kolm tehase bussiliini toovad inimesi tööle Valgast, Tartus ja Elva ümbrusest. Tehases töötab neli vahetust ehk tootmine käib 24 tundi päevas ja seitse päeva nädalas.

-Kümme tehast

Praegu on Enics Grupil Euroopas ja Aasias kokku kümme tehast. Peale Eesti asuvad tehased veel Slovakkias, Šveitsis, Rootsis, Soomes ja Hiinas. Seejuures on Elva tehas Euroopa suurim.

Ettevõte investeeris valminud laiendusse viis miljonit eurot, mille sees on ka sisustus ning osaliselt lao- ja tootmisseadmed. Näiteks tulevad uude laoruumi aasta lõpuks kuuemeetrised mehhaniseeritud tornriiulid.

«Me saame seeläbi tõsta tehase efektiivsust ehk üks inimene suudab töötada rohkemate klientide jaoks. Koos praeguse projektiga on käimas ka transpordirobotite investeering, mis tähendab, et valmispandud materjali viivad tehases laiali pakirobotid, mis liiguvad GPS-seadmete abil,» selgitas Aal. Kuna ehitati ka täiesti uus kontoriplokk, siis paranesid  ligi 150 kontoritöötaja töötingimused.

Millistele firmadele Elva tehases elektroonikat toodetakse, Aal ei täpsustanud, kuid tõi näiteid, millistes valdkondades Enicsi äripartnerid tegutsevad. Nii näiteks kasutavad Elva tehase toodangut maailma suurimad liftitootjad. Samuti kasutatakse Eestist pärit elektroonikat uutes rongides, elektriautode laadimissüsteemides ja tuulegeneraatorite juhtimissüsteemides.

-100 miljoni piir

Aali sõnul toodab tehas umbes 1500–1600 eri toodet, mille valmistamiseks ostetakse materjali umbes 300 tarnijalt üle maailma. Ühes kuus saadab Elva tehas välja ligi pool miljonit toodet. Sel aastal loodab tehas ületada müügis 100 miljoni euro piiri.

Kuigi töötajaid läheb tehases vaja palju, ei kurtnud Aal kvalifitseeritud tööjõu vähesuse pärast. «Täna meil tööjõudu jagub, sest oleme suutnud inimeste vahetumise väga madalal hoida. See on vaid neli protsenti. Teiseks ei pea Enics enam väga palju vaeva nägema enda tutvustamisega,» rääkis Aal.

Töötajate leidmist lihtsustab seegi, et inimestelt ei nõuta väga põhjalikku eriharidust. «Tootmises suudame pakkuda lihtsamat tööd ja need inimesed saame kohapeal ise välja koolitada. Meil on ka häid näiteid, kus inimene on tulnud tootmisesse tööle ja nüüd on juba mingi astme juht. Aga selleks on üldiselt vaja kõrgharidust ja eelistatult tehnilist,» selgitas Aal.

Tehase töötajate keskmine vanus on 36–37 aastat ning keskmine palk on võrreldav Eesti keskmisega ehk umbes 1245 eurot bruto.

Aali sõnul liigub tehas aina keerukamate valmislahenduste poole. «Neid on kindlasti keerulisem majja tuua, aga sellise lihtsa elektronplaadi tootmise osakaal on langenud kolmandikuni. Ülejäänud on kõik juba valmis tooted,» lausus Aal. Järgnevatel aastatel on ettevõttel plaanis jätkata investeerimist uutesse seadmetesse.

INFOKAST: Enics Eesti AS

Enics Eesti AS kuulub Enics Gruppi, mis on registreeritud 2004. aastal Šveitsis. Ettevõtte peakontor asub Zürichis. Enicsi kontsern on maailmas suuruselt kuues tööstuselektroonikaettevõte, millel on maailmas kümme tehast. Enicsi Elva tehas sai alguse 1992. aastal asutatud satelliidiseadmetetootjast Finesatist. 2001. aastal võttis tehase üle Ahltronix ja 2004. aastal ühendati see Enicsiga.

Allikas: Tartu Postimees

Tagasi üles