Rõivase endine majandusnõunik lubab pikka sõitu ülespoole

Ruta Arumäe

FOTO: Tairo Lutter

Ettevõtluskõrgkooli Mainor majandusteooria lektori ja Taavi Rõivase endise majandusnõuniku Ruta Arumäe sõnul on Euroopa majandus uue pikaajalise majandustsükli alguses.

Arumäe leiab, et eksivad need, kes räägivad, et kuna eelmise buumi tipust on möödas kümme aastat, siis oleme tulenevalt majanduse tsüklilisusest uue krahhi lävel. 

Selle asemel ootab meid uus pikaajaline majanduskasv. «Ajalooliselt võtab suurtest kriisidest taastumine palju aega ning alles nüüd on näha püsivaid märke, et globaalne suurem tsükkel on august välja ronimas ja alustamas uut tõusulainet,» lisas Arumäe.

Möödunud kümme aastat eelmise buumi tipust on olnud aga pikk mõõnaperiood, mida võib kutsuda «kaotatud kümnendiks», ütles majandusteadlane.

Selle aja jooksul reageerisid USA ja Euroopa kriisile erineva majandus- ja rahanduspoliitikaga, mistõttu on USA majandustsükkel märksa eespool, samas kui Euroopa alles ilmutab märke taastumisest.

«Seetõttu võib juhtuda, et Euroopa pole mitte majandustsükli lõpufaasis, nagu paljud kipuvad arvama, vaid hoopis uue tõusu alguses. See tähendaks pikka sõitu taas ülespoole,» ütles Arumäe.

Ta möönis, et tõusu sees võib ette tulla ka väiksemaid tsükleid, kuid tagasilangemise ulatus pole võrreldav viimase kriisiga. «Ettevõtetele ja ka valitsusele annab see rohkem ruumi teha valesid otsuseid, sest majanduskasv jätab paljud vead esialgu märkamatuks. Aga on võimalus teha ka palju asju hoopis teistmoodi ning küsida endalt, mida seekord paremini teha?»

Arumäe sattus avalikkuse suure tähelepanu alla 2015. aasta kevadel, kui ta pärast Rõivase majandusnõuniku kohalt lahkumist kritiseeris jõuliselt toonase peaministrit, märkides, et riigi majanduspoliitikat juhitakse Exceli tabelitega, tekitades sellega ühiskonnas suure diskussiooni.

31. augustil avaldab statistikaamet Eesti teise kvartali majanduskasvu. Postimehe poolt augusti alguses küsitletud analüütikud olid kasvu osas optimistlikud. Näiteks ütles SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor, et temagi ootab teises kvartalis tugevat majanduskasvu, mis jääb samasse suurusjärku esimese kvartaliga.

Sama meelt oli ka majandusanalüütik Heido Vitsur, kes märkis, et Rootsi teise kvartali üle ootuste hea majanduskasv tõotab head ka Eestile, kuna kuningriigi mõju meie majandusele on väga tugev ja vahetu. Lisaks toetab Rootsi kasv Soomet, mis omakorda peaks kasvatama Eesti firmade eksporti Soome turule. «Seda juhtub väga harva, kui nii lähestikku seotud majandused eri suunas liiguvad,» andis Vitsur mõista, et ka Eesti kasv võiks tubli tulla.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles