Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Läti alkomüüja: elu sees ei uskunud, et see nii suureks läheb

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Viinakaupluse juhataja Einar Visnapuu ei ole kindel, et piirikaubandus kestab igavesti. Praegu läheb aga õlut nagu leiba. | FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Pea kaks aastat Läti piiri ääres odavat alkoholi müünud Alko1000 kaupluste juht Einar Visnapuu ütles, et nad poleks kunagi osanud oodata, et nende äri nii suureks läheb. Samas ei pruugi see kesta igavesti.

Endises Valka piiripunkti hoones asuva Alko1000 kaupluses käib teisipäeva pärastlõunal tihe sagimine. Iga minuti järel väljub poest suure alkoholikäruga inimene. Paljud lähevad uue laadungi järele. Nii käib see juba teist suve järjest.

Alkorallit juhatab Einar Visnapuu, kelle kontor asub vana piiripunkti hoone teisel korrusel. Aknast avaneb vaade maja taha, kus töötajad tassivad omakorda veoautodelt alkoholi poodi. Kõrval käib uue lao ehitus.

Visnapuu on äriga silmanähtavalt rahul. Tal on ükskõik, mida teeb Eesti valitsus või mida räägivad õlletootjad ja kaupluseketid. Ta tunneb end kindlalt, kuna kliente jagub. Vähemalt mõnda aega.

-Kuidas Läti alkoholimüük teie jaoks alguse sai?

Sõitsime kaks aastat tagasi lihtsalt mööda piiri ja nägime, kuidas vanad Valga-Valka piiripunkti putkad tühjana seisid. Nad ootasid, et tulge ja võtke, aga keegi ei tulnud. Alkoholimüük läks kohe alguses hästi käima. Meedia tegi suure töö ära, see tõi meeletult rahvast.

-Praegu rõõmustate kõvasti, et sellise äri käima panite?

Rämedalt. Õnne on olnud kuhjaga. Alguses arvasid meist pooled, et sellest ei tule midagi välja. Ülejäänud lootsid, et asi õnnestub. Aga et see sellises mahus käima läheb nagu praegu – seda ei osanud keegi ette näha.

Viimased kaks aastat on kiired olnud. Elan ise Võrus ja käin iga päev Valka tööle. Korra nädalas vaatan ka teised meie poed üle (asuvad Iklas, Apes ja Leedu piiri ääres). Kuus sõidan 7000 kilomeetrit. Tööpäevad on 12–13-tunnised. Kontoris ma istuda ei viitsi, pigem käin ringi ja organiseerin.

-Olete selle ajaga palju raha teeninud?

Mina ei ole ettevõtte omanik, olen kaupluste juhataja. Aga äri on läinud normaalselt. Käive on suur, kasumimarginaal pigem väike. Meile on oluline hinda madalal hoida.

-Miks Eestis alkohol nii kallis on?

Üks põhjus on aktsiisitõusud, aga teine asi on see, et kaupmehed on lihtsalt ahned. Tahavad kiirelt ja palju ning süüdistavad kogu aeg teisi. Neil on suured ja uhked kauplused, mida tuleb üleval hoida.

Naljakas on vaadata, kuidas Coop hädaldab, et oleme nende Lõuna-Eesti kaupluste kliendid üle võtnud. Aga ma küsin vastu, et kas nad müüvad siis ainult alkoholi või? Ei müü ju. Nende viga on see, et juurdehindlused on liiga suured, muud ei midagi.

Meie osanikering on tegelikult tagasihoidlik, meile piisab sellest, mis siit tuleb. Alkoholi toome igalt poolt, Lätist, Eestist, mujalt Euroopast. Meil on head partnerid.

-Kas õlletootjate hädakisa on õigustatud? Ütlevad nad ju, et pool alkoholimüügist kolib Lätti ja et tänavu on sealt toodud juba seitse miljonit liitrit õlut.

See jutt ja statistika, mis nad annavad, on puhas vale. Täiesti ülepaisutatud. Pole võimalik, et pool Eesti õllemüügist Lätti koliks. Kui see tõele vastaks, siis oleks meie kassadel nii suur koormus, et järjekorrad oleks ööpäevapikkused. Me ei peaks sellele vastu lihtsalt.

Tegelikult ei kaota õllekontsernid piirikaubandusest mitte midagi. Pigem nad võidavad, kuna nende Läti tütarfirmad või samasse kontserni kuuluvad õlletootjad müüvad otse meile. Saku ja A. Le Coqi kasumid on kasvanud, mitte langenud. Alkoholitootjate Liit ütles kunagi seda ka, et meil on siin poodides muldpõrandad. Ei maksa nende juttu uskuda.

-Kas Eesti valitsust ka kritiseerite? Või tuleb neid hoopis tänada, et nad on loonud teile sellise võimaluse äri teha?

See võib naljakalt kõlada, aga ma arvan, et riik on tegelikult õigel teel. Mingid huvigrupid hädaldavad lihtsalt. Mul endal on neid juhuseid küll ja küll, kus napsivõtmine on ära jäänud, kuna Eestis on alkohol nii kallis.

-Ja siis tuleb Alko1000, mis ulatab abikäe ja pakub ikka odavat napsi?

No tegelikult läheb väga suur osa alkoholi Soome. Eestisse ei jää seda nii palju, kui räägitakse. Ja mis selles halba on, kui me odavamalt müüme? Kui inimestele meeldib juua, siis nad joovad nagunii.

Omal ajal käidi Venemaal alkoholi toomas, nüüd käiakse Lätis. Inimene läheb sinna, kus on odavam ja parem. Mulle õudselt meeldis, kui kunagi üks poliitik küsis, kas Eestis on siis keelatud odavalt elada või? Ei ole!

Eesti on soomlaste alkoholiturismi peal 20 aastat tiksunud. Keegi ei virise ega räägi, kui ebamoraalne see on.

-Kuidas teil sel suvel müük läinud on?

Väga vahvalt. Eelmine suvi oli ka vahva. Aktsiisitõus pole silmanähtavalt rahvast juurde toonud, eks odavamat õlut on veel Eesti poodides saada. Aga kliente jätkub palju.

-Kas kavatsete lähiajal uusi poode ka avada?

Kauplusi Lätis me lähiajal avada ei kavatse, meil on niigi neli poodi. Küll aga ehitame olemasolevad suuremaks. Valka poe kõrvale kerkib suur ladu. Samuti ehitame 750 ruutmeetrit kaubanduspinda juurde. Hakkame seal toidukaupu müüma.

-Piirikaubanduse tulevik paistab niisiis helge?

Ega ma väga pikka iga sellele ei ennusta. Kunagi saab see ikka läbi. Hea asi ei saa kesta igavesti. Kui aktsiisid võrdsustuvad, tuleb tagasi koju Eestisse tulla.

Vahel ma ikka mõtlen, et see, mis siin toimub, on väga naljakas. Imestan, et mis kuradi asi see on üldse.

-Mida see tähendab?

See on absurdne lihtsalt. Kui sa seisad näiteks Rimi järjekorras, siis kõik on närvilised, sõimatakse kassapidajat, kurjustatakse, et miks teenindus nii kaua aega võtab. Meie kaupluses võite pool tundi järjekorras seista ja saate uue sõbra. Ma ei ole kordagi näinud siin kisa või halvasti ütlemist.

Inimesed muutuvad rõõmsamaks, kui nad hinda näevad. Hinnast räägitaksegi omavahel palju. Siis võetakse näiteks Jevgeni Ossinovski (töö- ja terviseminister – toim) ette, grillitakse teda siit- ja sealtpoolt.

-Vahepeal räägiti, et panete Tallinnast Valka alkobussi käima? Kuidas sellega läheb?

Me loobusime sellest. Me lihtsalt ei jõua bussirahvast vastu võtta, meil on niigi palju kliente. Järjekorrad läheksid liiga suureks. Ega meie kauplused ju kummist pole!

-Valga inimesi, kes siin tõenäoliselt palju käivad, tunnete juba nägupidi?

Jah, Valga inimesi tunnen tõesti nägupidi. Ma olen ka Tartus ringi jalutanud ja inimesed teretavad. Mulle meeldivad inimesed, kes siin käivad. Nad on sõbralikud, räägivad kõigiga. Nad ei arva piirikaubandusest eriti midagi. Arvavad ja hädaldavad ainult need, kelle ärid pihta saavad, ja need, kes lobi teevad.

ET Invest SIA

Lätis registreeritud ettevõttele ET Invest SIA kuulub neli Alko1000 kauplust.

Ettevõtte omanikud on võrdsetes osades Tano Toomjõe, Urmas Plangi, Aili Visnapuu ja Marko Palm.

ET Invest SIA möödunud aasta käive oli 17,2 miljonit eurot ja puhaskasum 122 000 eurot.

Tagasi üles