Fotod: tuulepargi rajamise leping sai allkirjad keset merd

Hiiu vald ja tuuleenergia tootja Nelja Energia allkirjastasid täna koostöölepingu Eesti esimese meretuulepargi rajamiseks. Leping sai allkirjad tulevase meretuulepargi asukohas Apollo madaliku lähistel.

Nelja Energia juhatuse esimehe Martin Kruusi sõnul on tänane päev oluline verstapost Eesti esimese meretuulepargi saamisloos. «Nii Eesti kui Hiiumaa majandusel on siin palju võita ja äsja allkirjastatud koostööleping paneb selle võidu hiidlaste jaoks konkreetsetesse numbritesse ja tegevustesse,» rääkis Kruus.  

Hiiu valla vallavanem Reili Rand nimetas lepingut Hiiumaale vajalikuks ja kasulikuks. «On väga tänuväärne, et üks energiaettevõte näeb oma tavapärase äritegevuse juures ka vajadust ja võimalust kogukonda tagasi panustada. Pikalt kestnud läbirääkimised pole meie jaoks alati olnud kerged, kuid täna võin julgelt kinnitada, et oleme tegutsenud Hiiumaa heaks,» lisas Rand.

«Väga oluline on ka see, et koostöölepingusse said kirja konkreetselt juba tuulepargi arendust puudutavad põhimõtted,» ütles vallavanem. Nende all peab ta silmas näiteks seda, et park peab olema rannast vähemalt 12 kilomeetri kaugusel ja et ühendused on mere- või maakaabli kaudu ning õhuliine ei tule.

Teatavasti on grupp hiidlasi sellegipoolest tuulepargile kindlalt vastu. Rand toonitab, et tegelikult on ju tegemist riigi strateegilise otsusega ja mõistagi tahaks vald ka võimalikult palju kaasa rääkida. Selleks ongi tänane koostööleping tema arvates suur samm.

«Peamine on see, et diskussioonis ei kaoks konstruktiivsus. Peaasi, et me räägiksime asjast ja räägiksime sellest faktidele tuginedes,» ütles Rand.

Samas aga ei osanud Rand ega Kruus kumbki täna veel ennustada, mis aastaks võiks tuulepark valmis saada. Küll aga liigub tuulepargi arendus Nelja Energia juhi sõnul planeeritud ajakavas. 

«Ühelt poolt valmistame projekti ette tehniliselt ja teisalt peame valitsuse abiga läbirääkimisi Euroopa Liidu liikmesriikidega, kelle 2020. aasta taastuvenergia eesmärke see meretuulepark saaks aidata täita,» selgitas ta. 

Tuulepargi arendaja Nelja Energia soovib Hiiumaast põhja poole asuvasse piirkonda rajada avamere tuulepargi võimsusega 700 MW kuni 1100 MW ehk 100 kuni 160 tuulikut. 

Tuulikute kaugus rannast on vähemalt 12 kilomeetrit ning omavaheline kaugus on umbes 1 kilomeeter. Tuulikute nimivõimsus on 4-7 MW, masti kõrgus 100-105 meetrit ja rootori diameeter 130-164 meetrit.

Tagasi üles