Kaubanduskoda kaebab ära jäänud sotsiaalmaksu langetuse edasi

Kaubandus-Tööstuskoja juht Mait Palts.

FOTO: Toomas Tatar

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda läheb sotsiaalmaksu langetuse ärajäämise vaidlusega edasi ringkonnakohtusse; eelmine kohtuaste otsustas, et sotsiaalmaksu langetuse ärajäämine oli seaduspärane.

«Meie hinnangul ei olnud juunis tehtud halduskohtu otsus piisav tõestamaks, kas maksukorralduse seaduses olev kuue kuu reegel maksumuudatuste puhul üldse kehtib. Seetõttu vaidlustasime otsuse ringkonnakohtus,» ütles kaubanduskoja peadirektor Mait Palts BNSile.

Lisaks algsele küsimusele, kas kuue kuu reegel üldse kehtib või mitte, on nüüd kerkinud veel üks väga põhimõtteline küsimus, märkis Palts.

«Ehk kas juhul, kui seadusandja ise seadust rikub ja tekitab sellega kahju, on kahju kannatanul üldse võimalik tekkinud kahju hüvitamist nõuda või tuleb möönda, et seadusandja võib endale reeglid kehtestada ja sama lihtsalt ka neist mööda vaadata. Kui riigivastutuse seadus sellisel juhul kahju hüvitamise võimaluse välistab, siis tekib küsimus selle seaduse põhiseaduspärasuses.»

Kaubandus-tööstuskoda pöördus kevadel halduskohtusse seoses 2016. aasta lõpus riigikogus kiirkorras vastu võetud otsusega tühistada 2017. aasta alguses jõustuma pidanud sotsiaalmaksumäära langetamine.

Kaubanduskoja hinnangul oli tegemist maksukorralduse seadusega vastuolus oleva otsusega, sest maksukorralduse seaduse järgi peab maksumuudatuste vastu võtmise ja jõustumise vahele jääma minimaalselt kuus kuud.

Kaubanduskojal, nagu ka kõikidel teistel maksukohustuslastel, oli Paltsi sõnul õigustatud ootus, et 2017. aasta 1. jaanuarist tuleb sotsiaalmaksu tasuda 32,5 protsenti töötaja palgast.

Kohtuvaidlus on põhimõtteline küsimus, kus kaubanduskoda soovib saada selgust, kas maksukorralduse seaduses olev kuue kuu nõude eiramine oli riigi poolt õigustatud või millistel tingimustel vastav säte üldse kehtib või millal mitte.

Palts on varem öelnud, et tõenäoliselt läheb vaidlus välja riigikohtuni. «Leiame, et see on oluline, kuna ka õiguskantsler on nentinud, et seaduse sätte ja seletuskirja vahel on võimalikud küsitavused,» ütles Palts mais.

Kaubandus-tööstuskoju nõude konkreetne summa on 256,61 eurot ehk kaubanduskoja ühe kuu osas arvestatud kahju.

Reformierakonna juhitud koalitsioon otsustas 2015. aastal vähendada sotsiaalmaksumäära järk-järgult 1 protsendipunkti võrra. Riigikogu võttis 2015. aasta juunis vastu seaduse, mis langetas sotsiaalmaksu 2017. aastast 33 protsendilt 32,5 protsendile ja 2018. aastast 32 protsendile.

Peale Reformierakonna juhitud koalitsiooni asendumist Keskerakonna juhitud koalitsiooniga möödunud aasta sügisel, otsustas uus koalitsioon sotsiaalmaksu langetused ära jätta. Detsembri lõpul võttis riigikogu kobareelnõu koosseisus ka vastavad muudatused vastu ja veel eelmise aasta sees kuulutas president seadusemuudatused välja.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles