Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Analüüs: neli võimalust, mis juhtub Tallinkiga

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tallinki suuromanikud ja nõukogu liikmed (vasakult) Kalev Järvelill, Ain Hanschmidt, Toivo Ninnas ja Enn Pant. | FOTO: TOOMAS HUIK/PM/SCANPIX BALTICS

Tallinki kolmapäevane teade uue tuumikinvestori otsimisest tähendab sisuliselt seda, et Tallink on müügis. Tegu on kõige olulisema ettevõttega Tallinna börsil, mistõttu teeks selle börsilt äraviimine kohalikule väärtpaberiturule suurt kahju.

Tallinki suurimad aktsionärid on 38,03-protsendilise osalusega Infortar ja Citigroupi süsteemis olevad erakapitalifondiga seotud ettevõtted Baltic Cruises Holding (BCH), Baltic Cruises Investment (BCI) ja Citigroup Venture Capital International Growth Partnership (CVCI), kelle käes on kokku 23,68 protsenti aktsiatest. Kogu protsess võib lõppeda kõigi aktsiate ülevõtmispakkumise tegemisega, mis omakorda võib päädida Tallinki lahkumisega börsilt.

Tallinki aktsia hind kerkis eile kaheksa protsenti, 1,07 euroni, mis teeb ettevõtte turuväärtuseks 718 miljonit eurot. Tallinna börsiettevõtete turuväärtus on eilse seisuga kokku 2,5 miljardit eurot, mis tähendab, et Tallink moodustab peaaegu kolmandiku kohaliku börsi väärtusest.

Enam-vähem sama suure osakaalu annab laevafirma aktsia Tallinna börsi käibest. Eelmisel aastal andis Tallink 38 protsenti Tallinna börsi 159 miljoni euro suurusest kogukäibest. Tallinkil on veidi üle 11 000 aktsionäri, mis on üle kahe korra rohkem kui aktsionäride arvu poolest järgmistel börsiettevõtetel (LHV, Olympic EG ja Tallinna Vesi).

Tallinki eelmise aasta käive oli 938 miljonit eurot, jäädes selle näitaja poolest maha vaid Eesti ainsast miljardilise käibega firmast Ericsson Eesti.

Graafika: Alari Paluots

Kuna ettevõte ei andnud kolmapäevasele börsiteatele rohkem mingeid selgitusi, jääb väikeinvestoritel üle vaid spekuleerida, mis võib edasi juhtuma hakata. Võimalikud on mitu varianti.

VARIANT 1. Aktsiaid soovib müüa Infortar

See on praegu investorite hulgas enim eeldatud variant. Spekuleeritakse, et Infortar, mille suurosanikud on Enn Pant, Ain Hanschmidt ja Kalev Järvelill, müüb oma osaluse Tallinkis selleks, et kasutada aktsiate müügist saadud raha (võiks olla umbes 300 miljonit eurot) Tallinnasse Lasnamäele kavandatava meelelahutus- ja kaubanduskeskuse Tallink City rajamiseks.

Variant tundub ebatõenäoline, sest Tallink Cityt ei rajata kohe ja selliste projektide väljaehitamiseks kasutatakse tavaliselt laenuraha. Infortar on aga investeerimisfirma, kes paigutab raha pigem otse-, mitte portfelliinvesteeringuteks, mistõttu tekib ettevõttel kohe Tallinki osaluse müümise järel küsimus, kuhu see raha paigutada. Lihtsalt pangakontol hoituna peab hoiustaja pankadele peale maksma.

Pealegi kasutab Infortar oma teistes tütarettevõtetes Tallinki kaubamärki, näiteks Tallinki hotellid, Tallink Takso jne. Kui Infortar müüb laevafirma Tallink ära, on loomulik, et varem või hiljem tuleb selle nime kasutamisest loobuda ka teistes ärides. Infortari teised ettevõtted on ka Tallinkiga tugevates klindisuhetes ja vähem või rohkem integreeritud.

VARIANT 2. Aktsiaid soovivad müüa nii Infortar kui ka Citigroupiga seotud investorid

Kuna Citigroupiga seotud Baltic Cruises on teadaolevalt erakapitalifirma, siis võiks neil olla tehingust saadavat raha (170–200 miljonit eurot) paigutada uuteks investeeringuteks mõnevõrra lihtsam kui Infortaril. Pealegi peaks tegemist olema kinniste fondidega (neist vähemalt kaks), kes peavad mingil hetkel oma investeeringud sulgema ja raha investoritele tagastama.

Nii selle kui ka eelmise variandi puhul tekib küsimus, kes on ostja, kes võiks Tallinki aktsiate eest kuni pool miljardit eurot või aktsiate täieliku ülevõtmise korral koguni 700–800 miljonit eurot (miks mitte ka kuni miljard eurot) välja käia. Võimalikud investorid võiksid olla näiteks hiinlased. Eelmise aasta novembris lõi Hiina tööstus- ja kommertspank kümne miljardi euro suuruse investeerimisfondi Kesk- ja Ida-Euroopa projektide finantseerimiseks. Fondi avas Riias pidulikult Hiina peaminister Li Keqiang ning selle eesmärk on infrastruktuuri-, kõrgtehnoloogilise tootmise ja tarbekaubasektori ettevõtete finantseerimine kogumahus 50 miljardit eurot.

VARIANT 3. Aktsiaid soovivad müüa Citigroupiga seotud investorid

Kõige tõenäolisem variant. Teadaolevalt on Baltic Cruises Holding ja Baltic Cruises Investment erakapitalifondide moodi suletud investeerimisfirmad, kes paigutavad oma osanike ja investorite raha. Tallink on olnud Citigroupiga seotud juba enne börsile minekut 2005. aasta lõpus ning omal ajal oli avalikuks ettevõtteks saamine ka Citigroupilt laenu saamise tingimuseks.

Oma osalust suurendas Baltic Cruises viis aastat tagasi, 2012. aasta lõpus, mil Infortar müüs investeerimisfirmale 28,3 miljonit Tallinki aktsiat hinnaga 1,1 eurot aktsia, mis oli 42 protsenti turuhinnast kõrgem. Peale Infortari müüs samale firmale 23,15 miljonit aktsiat investeerimisfond Amber Trust ning üks miljon aktsiat investeerimisfond Firebird. Seega osteti kolmelt firmalt kokku 52,45 miljonit Tallinki aktsiat kogusummas 58 miljonit eurot.

Niisuguste fondide investeeringute keskmiseks pikkuseks ongi üldjuhul viis kuni seitse aastat, mistõttu on loogiline, et nüüd mõtlevad fondid Tallinki aktsiapositsioonist väljuda.

Kes võiks olla Tallinki aktsiate ostja? Kõige tõenäolisem ostja on Infortar, kes peaks olema valmis aktsiate eest välja käima esialgu 200–250 miljonit eurot, aga ilmselt tuleb siis ka kohustuslik ülevõtmispakkumine kõigile aktsionäridele, nii et lõppsumma võib ulatuda kuni poole miljardi euroni.

Siiski on väheusutav, et Infortar hakkab kogu ettevõtet välja ostma ning börsilt ära viima. Nagu öeldud, läheks see neile liiga palju maksma. Infortari majandusaruandest nähtub, et eelmise aasta lõpu seisuga oli ettevõtte bilansis vaba raha 23 miljonit eurot ning käibevara kokku 50 miljonit eurot, millest peaks küll olema, et pankadest piisavalt suurt laenu saada.

Poole miljardi euro eest aktsiate väljaostmiseks peaks Infortar ilmselt hakkama mingit vara müüma. Pigem võib arvata, et nad teevad aktsionäridele sellise ülevõtmispakkumise, mida väikeaktsionärid vastu ei võta.

VARIANT 4. Mängu tuuakse täiesti uus tuumikinvestor

Ka see variant on võimalik, aga kes see võiks olla, on väga keeruline öelda.

Tagasi üles