Seaduse muudatus suurendab reisija õigusi

FOTO: Panthermedia/Ronalds Stikans

Täna esitati Vabariigi Valitsusele heakskiitmiseks turismiseaduse, võlaõigusseaduse ja tarbijakaitseseaduse muutmise eelnõu, mis kaasajastab seadusi ja annab reisijatele reisiteenuste lepingute sõlmimisel rohkem õigusi. 

Kui senini tähendas pakettreis eelkõige reisiettevõtja pakutud reisi terviklahendust ning hõlmas reisija soovil kokkupandud teenuseid üksnes osaliselt, siis alates 1. juulist 2018 pakettreisi mõiste laieneb ja arvestab rohkem ka internetis sõlmitud reisiteenuste lepinguid. Pakettreisiga on tegemist ka juhul, kui ühest müügikohast on samaks reisiks valitud vähemalt kaks reisiteenust sama broneeringu käigus või kui nende teenuste eest tasutakse ühtse või koguhinna alusel. Näiteks kui reisibüroos pakutakse reisijale lisaks lennupiletile ka hotellimajutust või kui transpordiettevõttest renditakse lisaks reisijaveole ka giidiga ekskursioon.

Eelnõu näeb ette ka suuremat õiguskaitset reisijatele. Reisikorraldajal peab olema tagatis juhuks, kui ta reisiteenuseid maksevõimetuse tõttu osutada ei saa. 

Ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul sõlmib üha enam inimesi reisiteenuste lepinguid internetis, mistõttu on seaduse kaasajastamine vastavalt turul toimunud muudatustele mõistlik.

 «Pakettreis võtab arvesse ka reisiteenuste lepingute sõlmimist internetis ning sarnased nõuded kohalduvad kõigile reisiteenuseid pakkuvatele ettevõtjatele, nii majutuse, autorendi, reisijaveo kui muudes valdkondades. See annab tarbijatele suurema kindluse reisiteenuseid kasutada ning suurendab samal ajal reisiettevõtja tegevuse läbipaistvust,» sõnas Palo.

Täiesti uuena lisanduvad seadusesse seotud reisikorraldusteenustega seonduvad reisija õigused. Seotud reisikorraldusteenus tähendab samaks reisiks ühest müügikohast eraldi valitud ja eraldi tasutud reisiteenust, mis ei ole pakettreis, aga mille jaoks seatakse reisiettevõtjale tagatise kohustus. Kehtivas seaduses selline säte puudus.

Lisaks tuleb reisijale anda enne lepingu sõlmimist rohkem infot. Pakettreisi korral tuleb reisijale anda teabeleht, mis sisaldab üldist infot pakettreisidega seotud õiguste ja kohustuste kohta ning teavet konkreetse paketi kohta. Näiteks milline ettevõtja reisiteenuse eest vastutab ja kes on maksejõuetusvastast kaitset pakkuv asutus. Sarnane teabeleht tuleb reisijale anda kaasa ka seotud reisikorraldusteenuste puhul.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back