5G võrgud jõuavad Eestisse aastal 2020

Mobiilimast

FOTO: Marko Saarm/Sakala

Täna allkirjastasid Euroopa Liidu telekommunikatsiooniministrid Tallinnas ühiselt deklaratsiooni, mille abil kinnitavad liikmesriigid valmisolekut edendada Euroopa 5G turgu.

«5G võrke kasutatakse tulevikus suhtlemiseks kõikjal ja kõigi poolt. Mul on väga hea meel, et meil õnnestus deklaratsioon allkirjastada,» ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo pressiteates.

«See näitab, et liikmesriigid mõtlevad tulevikule ja on valmis viima Euroopa digitaalset konkurentsivõimet järgmisele tasandile. 5G võimaldab kiiremaid mobiilse interneti ühendusi kogu Euroopas ja aitab kaasa uute tehnoloogiate välja arendamisele, nagu ühendatud autod, uuenduslikud tööstuslikud seadmed, e-tervise algatused ja nii edasi,» lisas Palo.

Deklaratsiooni abil kinnitavad liikmesriigid valmisolekut edendada Euroopat kui juhtivat 5G turgu ja leppida edaspidi kokku tulevases 5G standardis. Samuti rõhutatakse vajadust luua õiged eeltingimused 5G täieliku potentsiaali ärakasutamiseks, nagu näiteks 5G võrkude jaoks vajalike raadiosageduste kättesaadavus ning sageduste piiriülene koordineerimine. Deklaratsiooni allkirjastas 28 liikmesriigi telekommunikatsiooni ministrit ja kõrgetasemelist esindajat, lisaks Norra.

Prognoosi kohaselt on aastaks 2020 maailmas hinnanguliselt 26 miljardit ühendatud seadet ning 70 protsenti inimestest omab nutitelefoni. 5G on seetõttu EL-i digitaalse ühtse turu, tuleviku tööstusharude, kaasaegsete avalike teenuste ja uuenduslike rakenduste üks peamisi tugisambaid. See võimaldab soodustada ühenduvust ja tagada, et tarbijad ja ettevõtted saaksid kasu kõigist Euroopa tööstussektoritest, mis on samal ajal vajalik Euroopa konkurentsivõime suurendamiseks.

«5G tagab sujuva ja asukohast peaaegu sõltumatu ühenduvuse mitte ainult üksikutele kasutajatele, vaid ka erinevatele seadmetele eri majandussektorites,» lisas Palo.

Viienda põlvkonna võrgutaristu ehk 5G on tehnoloogia,  mis on võimeline pakkuma kasutajatele kordades suuremaid andmemahte ja garanteeritud kvaliteediga ühendust. 5G standard peaks plaanide kohaselt valmima aastaks 2020.

Loe ka neid

Tagasi üles