Täna ajaloos 14.07: esimene eestlane võitis olümpiamedali

Martin Klein vasakul, Alfred Asikainen (Soome) paremal. FOTO: Wikimedia Commons

1912 – maadleja Martin Klein tõi Stockholmi olümpiamängudelt Eestisse esimese olümpiamedali – hõbeda klassikalises maadluses.

Klein jõudis keskkaalus, kus oli 38 osalejat, esikolmikusse koos Alfred Asikaineni (Soome) ja Claes Johanssoniga (Rootsi).

14. juulil kell 10.30 algas ajalooline matš 27-aastase Martin Kleini ja 23-aastase Alfred Asikaineni vahel. Tollaste reeglite järgi pidi matš kestma tund aega, kuid kuna seis oli võrdne, jätkus see seni, kuni kummagi paremus oli selge.

Kell 18.30 olid kohtunikud tõeliselt vihased pikale veninud matši pärast ja keelasid võistlejaile puhkuse ja vee andmise seni, kuni võitja on selgunud.

Kell 21.51 kutsuti maadlejad žürii ette ja teatati, et 15 minutit lubatakse veel maadelda, pärast seda järgneb partermaadlus. Esimesena määrati parterisse Klein. Asikainen ei suutnud midagi ette võtta ja Klein rabeles välja. Siis oli soomlase kord parterisse minna. Eestlane võttis viimase jõu kokku, sai vastase võttesse, tõstis matilt lahti ja püüdis heita.

Sellest piisas võiduks. Kell 22.10 kuulutas kohtunik Martin Kleini võitjaks.

Järgmisel päeval pidi toimuma kullamatš, kuid Kleini ei lubatud kurnatuse pärast maadlusringi. Venemaal jäigi Stockholmi olümpiamängudelt kuld saamata.

14. juuli sündmused Eestis:

1783 – Balti provintside halduskorraldus muudetakse Venemaaga sarnaseks: Eesti- ja Liivimaa kubermang muudetakse asehaldurkondadeks, mille etteotsa määratakse asehaldur.

1856 – Aleksander II ja keisrinna Maria Aleksandrovna saabusid Haapsallu.

1900 – hakkas kehtima riigi viinamonopol. Selle tagajärjel hakati kinni panema paljusid mõisakõrtse.

1912 – maadleja Martin Klein tõi Stockholmi olümpiamängudelt Eestisse esimese olümpiamedali – hõbeda klassikalises maadluses.

1917 – Toompeal toimus esimene Eestimaa Kubermangu Ajutise Maanõukogu (Maapäeva) istung. Istungi asjaajamiskeel oli eesti keel. Istungi esimeheks valiti tööerakondlane Artur Vallner. Istungil esitasid Petserimaa eestlased (setud) palve, et Pihkva kubermangu Petseri, Lobotka, Pankjavitsa ja Irboska vald koos Petseri linnaga ühendada Eestimaaga.

1917 - mindi üle suveajale.

1928 – Tallinna saabus Madalmaade kuninganna Wilhelmina abikaasa prints Hendrik.

1940 – algasid Riigivolikogu valimised, esimesed nõukogulikud «valimised».[6]

1955 – Otepää linnuse kaevamisel leiti Otepää püss.

1956 – jõusse läks uus riiklike pensionide seadus; see tõi kaasa pensionäride arvu suurenemise ja pensionimäärade tõusu.

Ja maailmas:

1710 – Riia kapituleerus Vene vägedele.

1789 – Bastille'i vallutamine. Sellega algas Prantsuse revolutsioon.

1792 – Pariisis Marsi väljakul peeti vabariiklik tseremoonia, mille käigus püstitati Bastille' ründamise käigus hukkunute mälestuseks Au püramiid.

1958 – Iraagis kukutati monarhia.

1976 – Kanadas kaotati surmanuhtlus.

2015 - Kosmosesond New Horizons sooritas möödalennu Pluutost.

Tagasi üles
Back