Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Koondumisluba jättis pankrotikirve Tere kohale rippuma

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Tere juhataja Margit Talts: me juba võtame tööle uusi inimesi.
  • Vandeadvokaat Karl Kask: koondumise fakt ei mõjuta Tere saneerimist.
  • EPIKO juht Märt Riisenberg: suurenes lootus piimaraha kätte saamiseks.
AS Tere juhataja Margit Talts rääkis eile ühinemisest teatanud pressikonverentsil, et Tere palkab juba uusi töötajaid. | FOTO: Sander Ilvest

Konkurentsiameti antud luba Tere koondumiseks Farmi Piimatööstusega jättis raskustes piimatootja saatuse endiselt määramatuks, sest kuni saneerimiskava pole kinnitatud, on Tere pankrot endiselt päevakorras.

Tere ja Farmi juhid pakatasid eile optimismist, lubades piima kokkuostu rohkem kui kahekordistada, näidata Tere uusi tooteperekondi ja asuda jõuliselt eksportima Balti ja Skandinaavia turgudele.

«Eelmisel aastal ostsid Tere ja Farmi ettevõtted kokku 130 000 tonni piima, koondunud ettevõtete perspektiiviks on suurendada seda kogust 300 000 tonnini,» ütles Farmi Piimatööstuse juhataja Valdis Noppel.

Ühinevad ettevõtted kavatsevad Noppeli sõnul tootmist laiendada ennekõike kohaliku piima abil, kuid ei välista ka tarneid naaberriikidest Lätist ja Leedust.

«Me juba võtame tööle uusi inimesi: operaatoreid ja laotöötajaid,» kinnitas Tere juhataja Margit Talts.

Ettevõte kavatseb suurendada värskete piimatoodete müüki, kuid samal ajal panna täiel võimsusel tööle Tere Põlva tootmismajas ühtaegu vaid kolmel päeval nädalas käivitatavad piimapulbri tootmise tornid. Kuna Põlva piimapulbri seadmed ei võimalda toota Aasia turgudel nõutud lastetoitude toorainet, kaalutakse uute seadmete soetamist.

Äriplaani arvudest rääkides jäid ettevõtete juhid napisõnaliseks, põhjendades seda asjaoluga, et enne koondumisloa saamist pole võimalik üksikasjalikumaid plaane teha.

Tere auditeerimata käive oli mullu ligi 50 miljonit eurot, mis tähistab suurt allakäiku, sest viimasel edukal, 2011. aastal lähenes ettevõtte käive 110 miljonile eurole.

Kuid Tere võlakoormaga tegelenud juristide hinnangul jääb varem Oliver Kruuda juhitud piimatööstuse tulevik endiselt lahtiseks.

«Konkurentsiamet hindab koondumisluba andes sootuks teisi asjaolusid kui saneerimiskava puhul, mistõttu Tere ja Farmi koondumise fakt iseenesest ei mõjuta saneerimist ja võlausaldajate käekäiku,» selgitas advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat Karl Kask. «Kohtu tellitud kaks sõltumatut eksperti andsid saneerimiskavale hävitava hinnangu ja see ei leidnud poolehoidu ka mitmete võlausaldajate seas. Kui saneerimiskava lükatakse tagasi, siis määratakse ajutine pankrotihaldur, kes selgitab, kas ettevõttel jätkub nõuete täitmiseks varasid.»

Tere võlausaldajad peavad alates saneerimiskava esitamisest mullu veebruaris taluma olukorda, kus neile ei ole tehtud ühtegi tagasimakset ning peatatud on ka intresside arvestamine.

Tasumata arvete tõttu Terele piima tarnimisest loobunud ja ka saneerimiskavale hävitava hinnangu andnud põllumehed jäävad oma hinnangutes kujunenud olukorrale ettevaatlikuks.

«Meie ühistud ei ole Terele piima tarninud juba aasta otsa. Asjaolu, et Maag Grupp sai omanikuks, suurendab lootust, et tootjatele avaneb reaalne võimalus oma piimaraha kätte saada,» rääkis piimandusühistu EPIKO nõukogu esimees Märt Riisenberg.

«Anname aru, et koondumisteade pole saneerimisega seotud, kuid see loob ikkagi eeldused selle kava täitmiseks, kui see peaks kinnitatama.»

Põllumeeste varasemat jäikust saneerimiskavasse põhjustas usaldamatus Kruuda äripraktika vastu, Maag Gruppi seevastu nimetatakse usaldusväärseks partneriks.

«Kuna äri tehakse inimeste vahel, siis pean võimalikuks, et paljud farmerid taastavad oma piimatarned Terele,» selgitas Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo. «Usun, et ettevõtte uued omanikud teevad kõik, et Tere usaldust partnerite silmis taastada.»

E-Piima juht Jaanus Murakas, kes hakkab riigi investeeringutoetusega rajama uut piimatööstust, nimetas konkurentidele antud koondumisluba heaks uudiseks ennekõike põllumeestele.

«Kui keegi tahab piima senisest rohkem osta, mõjub see ka hinnale positiivselt,» lausus Murakas. «Eestis praegusest rohkem piimatooteid enam müüa ei saa, mis tähendab, et igasugune tootmismahtude suurendamine nõuab ekspordi kasvu.»

Samas ei soovinud Murakas analüüsida piimanduses tekkivat olukorda, kui Farmi ja Tere rohkem kui kahekordistavad oma senist piima kokkuostu.

«Nendel ettevõtetel pole olnud ka seni ühtegi takistust, et oma turgusid laiendada, sest maailma piimaturg on suur ja hea tahte korral leiab Eesti ettevõte selles endale sobiva niši,» lausus Murakas.

Konkurentsiamet rahuldas Maag Grupi märtsis esitatud taotluse, mille järgi AS Tere koondub ASiga Farmi Piimatööstus. Koondumise esimeses faasis jätkab Tere tegutsemist Farmi Piimatööstuse tütarühinguna.

Ettevõtete kaubamärgid jäävad alles, koondunud ettevõtte pikaajaline strateegia töötatakse välja saneerimiskava elluviimise ajal, teatasid ühinevad ettevõtted. Hiljem ettevõtted ühendatakse ning kolme tootmismaja investeerimiskavad koostatakse vastavalt nende praeguseks välja kujunenud tugevustele.

Koondumine annab uute omanike arvates Terele võimaluse tootmist jätkata ning kasutada olemasolevat potentsiaali jõulisemalt ära, sest suuremad tootmisvõimsused loovad eeldused üksuste spetsialiseerumiseks.

Juba juulis uueneb Tere pakendite kujundus, üks vanimaid ja armastatumaid tooteid Merevaik saab juubelikujundusega pakendi, uued tootesarjad ilmuvad sügisel. Tere saneerimiskava on praegu endiselt Harju maakohtus kinnitamise ootel.

Positiivse otsuse korral võimaldab see omanike kinnitusel Terel koos Maag Grupiga asuda tasuma kõiki nõudeid lähtuvalt saneerimiskavast ja jätkata igapäevast tööd.

LISALUGU

Asjatundjad laitsid kava

Lahendust Tere raskustele ootab üle saja võlausaldaja. Võlakoorma suurus ulatub 48,3 miljoni euroni, millest rohkem kui 20 miljoni euro suuruse tüki ostis Maag Grupp välja Nordea/DNB pangalt. Kohtule esitatud saneerimiskava poolt hääletas vaid veerand kõikidest võlausaldajate häältest, millest aga ei piisanud, sest vastuvõtmise poolt peab hääletama vähemalt pool kõikidest kreeditoridest.

Kohus võib saneerimiskava ettevõtja taotlusel kinnitada, kui kohtu määratud eksperdid annavad positiivse hinnangu. Kohtu määratud eksperdid aga andsid Tere saneerimiskavale hävitava hinnangu, sest ettevõtte käibe langust pole suudetud alates 2012. aastast pidurdada. Võlgade vähendamist peetakse ekspertide arvates võimalikuks kümne aasta jooksul, kuid samas puudub esitatud saneerimiskavas edukas abinõude kompleks ettevõtte tervendamiseks.

Kuna kreeditorid ei ole saneerimiskava vastu võtnud ja ükski kohtu määratud ekspert ei hinda saneerimist edukaks, on tõenäoline Tere pankrotistumine. Pankroti vältimiseks tuleb võlad tasuda või saavutada võlausaldajatega kokkulepped nende ajatamiseks. Tere võib algatada ka uue saneerimise.

FAKTIKAST

Koondumistehingu peategelased

  • Tere kaubamärk loodi 1996. aastal. Tere peamisteks tegevusaladeks on toorpiima kokkuost, piimatoodete tootmine ja müük, kokku on üle 150 kõrge kvaliteediga toote.
  • Farmi Piimatööstus tegutseb kaubamärgina aastast 1999. Ettevõte on tõusnud suurimaks kodumaisele kapitalile kuuluvaks piimabrändiks. Ettevõte varub toorpiima ainult Eestist, tootmisüksused asuvad Virumaal. Üle Eesti antakse tööd 220 inimesele.
  • AS Maag Grupp on 1996. aastal tegevust alustanud Eesti kapitalil põhinev ettevõte. Maag Grupp koondab ettevõtteid: Farmi Piimatööstus, Rannarootsi Lihatööstus, Pouttu, Avalon Foods, Maag Food, Gelid Food ja Nigula Piim.
Tagasi üles