Maksu- ja tolliamet valmistub muudatusteks

Maksu-ja tolliamet.

FOTO: Sander Ilvest

Maksu- ja tolliamet (MTA) on alustanud tulevast aastast jõustuvate maksumuudatuste sisseviimise ettevalmistustega, kuid esialgu ei saa amet pakkuda teenustele täielikku kasutusmugavust.

«Oleme võimaluste piires muudatuste ettevalmistamisega juba alustanud. Näiteks oleme kohtunud majandustarkvara arendajatega ning planeerinud rakendamiseks vajalikke tegevusi,» ütles maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Rainer Laurits BNSile.

Lauritsa sõnul on MTA-l arenduste valmissaamiseks kasutada piiratud aeg, mille tõttu muudatuste jõustumisel ei suuda amet ilmselt pakkuda teenustele kohe täit kasutusmugavust. «Arendustega oleme praegu analüüsi faasis,» märkis ta.

«Muudatused eeldavad ka suures mahus erinevaid koolitus-, teavitus-, ja nõustamistegevusi, et inimesed oleksid täpsetest muudatustest teadlikud ja oskaksid nendega õigeaegselt arvestada. Näiteks tulumaksuseaduse muudatustega seoses plaanime e-MTAsse luua lahendused, et inimesed oleksid kursis oma maksuvaba tulu kasutamisega ja võimaliku täiendava maksukohustusega, mis tuludeklaratsiooni esitamisel tekib,» ütles Laurits.

MTA plaanib luua ka teavitused maksuvaba tulu piirmäära täitumisest, et inimesed saaksid vajadusel aasta kestel maksuvaba tulu arvesse võtmisest loobuda.

Maksumuudatuste hulka kuulub magustatud joogi maks, mille kohaselt maksustatakse suhkru või magusainega magustatud joogid, kus on suhkrut rohkem kui 5 grammi 100 milliliitri kohta. Samuti ettevõtluskonto süsteemi käivitamine, mis võimaldab füüsilisel isikul kuni 25 000 euro eest aastas kaupu ja teenuseid müüa.

Riigikogu võttis vastu ka tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused, mis vähendab küpsete ettevõtete dividendide maksumäära, muudab ettevõtete autode eratarbeks kasutamise maksustamist ja lubab taas teatud tingimustel abikaasade ühised tuludeklaratsioonid.

Esmaspäevasel erakorralisel riigikogu istungil vastu võetud maksumuudatused hakkavad kehtima tuleva aasta 1. jaanuarist.

Tagasi üles