Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eurotsooni majandus võtab tuure üles

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Saksa ettevõtjad olid viimati nii optimistlikud 1991. aastal. Fotol valmimas miljones Porsche 911. | FOTO: Scanpix

Seise aastat pärast võlakriisi algust on eurotsooni majandus nõrkusest üle saamas ning näitab üha uusi taastumismärke.

Statistikafirma IHS Markit teatas, et eurotsooni ostujuhtide indeks, mis näitab regiooni majandusaktiivsust, püsis maikuus kuue aasta kõrgeimal tasemel, 56,8 punktil. Kui indeks on suurem, näitab see majandusaktiivsuse kasvu, alla 50 punkti tase viitab majandusaktiivsuse aeglustumisele.

Lisaks teatas Saksamaa Ifo instituut (meie konjunktuuriinstituudi analoog), et sealne ettevõtluskonjunktuur on maikuus tublisti paranenud, ning instituudi president Clemens Fuest kirjeldas seda isegi eufoorilisena. Nii optimistlikud olid Saksamaa ettevõtjad viimati kahe Saksamaa ühendamise ajal 1991. aastal.

«Majandusaktiivsus Saksamaal jääb endiselt väga elavaks,» kommenteeris Fuest. «Oleme tunnistajaks majanduse taastumise tugevnemisele Euroopas, eriti selle tuumikus. Meie kasutuses olevatele andmetele tuginedes arvan, et see jääb kestma,» lausus ta.

«Samal ajal kui Emmanuel Macron (vastvalitud Prantsuse riigipea – toim) kolis Elysée paleesse ja majanduse taastumine toimub ümber kogu maailma, näivad ka Saksamaa meelolud olevat vaid ühte suunda – üles,» kommenteeris Hamburgis asuva panga Berenberg ökonomist Florian Hense Financial Timesile.

Varem, möödunud reedel kirjutas Euroopa Komisjon värskes ülevaates, et tarbijausaldus kasvas maikuus kõrgeimale tasemele alates 2007. aasta augustist.

«Terve eurotsooni majandusest võib saada 2017. aasta positiivne kasvuüllatus. Kuna poliitilised riskid on praegu taandumas, on majandus võtmas selle kiiresti üle,» lausus Saksamaa suurpanga ING-DiBa ökonomist Carsten Brzeski Financial Timesile. Kogu euroala majanduskasvu on kiirendanud kombinatsioon odavast naftast ja krediidist, aga ka nõrgast eurost ja väiksemast kasinuspoliitikast, kirjutab majandusleht.

Selle aasta esimeses kvartalis kasvas eurotsooni majandus kiiremini nii USAst kui ka Suurbritanniast. Tööpuudus on langenud peaaegu kaheksa aasta madalaimale tasemele. Sellele vaatamata on just tööhõive eurotsooni majanduse must lammas. Teisipäeval avaldas Eurostat andmed selle kohta, et üle ühe viiest osalise tööajaga töötajast, keda on euroalal kokku 45 miljonit, soovib töötada rohkem.

Kõige rohkem on alakoormatuid nõrga majandusega riikides: Kreekas, Küprosel ja Hispaanias.

Majanduse hea taastumine peegeldub ka euro kursis, mis on viimase kuuga tugevnenud viis protsenti. See on suurvaluuta kohta üsna märkimisväärne tõus, mida Financial Times nimetas euro renessansiks.

Kui veel jaanuaris oli paljude analüütikute meeles Euroopa ühisvaluuta pariteet USA dollari suhtes aja küsimus, siis pärast Prantsusmaa presidendivalimisi on see praeguseks tugevnenud juba 1,12 dollarini. Maailma kümne suurima valuuta seast on alates aasta algusest euro tõus olnud suurim.

«Makromajandusandmed on julgustavad. Silmapiiril otsest poliitilist riski ei ole, see on võimaldanud rahvusvahelistel investoritel vaadata veel kord Euroopa andmetele,» ütles varahaldusfirma Neuberger Berman portfellihaldur Ugo Lancioni.

Esmaspäeval andis ühisvaluutale hoogu juurde ka Saksamaa kantsler Angela Merkel, kes nimetas eurot liiga nõrgaks. Valuutaturg reageeris sellele euro tugevnemisega poole protsendi võrra.

Tagasi üles