Lugeja küsib: kas tööautos tohib suitsetada?

Maria Joost
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tööandja kohustus on tagada töötajatele ohutud ja tervislikud töötingimused. Ohutuks ja tervislikuks ei saa lugeda töökohta, kus töötaja on sunnitud olema passiivse suitsetaja rollis.
Tööandja kohustus on tagada töötajatele ohutud ja tervislikud töötingimused. Ohutuks ja tervislikuks ei saa lugeda töökohta, kus töötaja on sunnitud olema passiivse suitsetaja rollis. Foto: Stanislav Moshkov

«Töötan veoautojuhina ja mul on küsimus – kas autojuhi kabiinis võib suitsetada? Tubakaseadusest ma otsesõnu selle kohta midagi ei leidnud. Mina ei suitseta, kuid sama autoga sõidavad ajutiselt teised juhid, kes suitsetavad. Hoolimata aastatepikkusest kurtmistest firma juhtidele ei ole midagi ette võetud. Kuidas seda probleemi lahendama peaks?» küsis lugeja.

Vastas Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula:

«Suitsetamise keeldu töökohal pole töötervishoidu ja tööohutust reguleerivates õigusaktides otseselt sätestatud, kuid töötervishoiu ja tööohutuse seadus ütleb, et töökeskkonnas toimivad füüsikalised, keemilised, bioloogilised, füsioloogilised ja psühholoogilised tegurid ei tohi ohustada töötaja ega muu töökeskkonnas viibiva isiku elu ega tervist. Tööandja peab tagama töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmise igas tööga seotud olukorras. Vabariigi Valitsuse määrus ütleb, et puhkamiseks ettenähtud ruumis on suitsetamine keelatud. Juhul kui veoautokabiini või osa sellest kasutab autojuht ka puhkamiseks, on seal kindlasti suitsetamine keelatud.

Tööandja kohustus on tagada töötajatele ohutud ja tervislikud töötingimused. Ohutuks ja tervislikuks ei saa lugeda töökohta, kus töötaja on sunnitud olema passiivse suitsetaja rollis. Tööandja peab keelama autode kabiinides suitsetamise ning kontrollima selle kohustuse täitmist, kui see töötajaid häirib.

Seega ennekõike tuleb juhtida tööandja tähelepanu rikkumisele, soovitatavalt kirjalikult, nt e-kirja teel.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles