Liviko kohtuasja osalised ei saavutanud süüasja lõpetamist

Liviko.

FOTO: Kalev Lilleorg / Õhtuleht

Liviko konkurentsisüüasja osaliste kaitsjate katse saavutada süüasja lõpetamine aegumise tõttu nurjus.

Kaitsjad esitasid jaanuari alguses Harju maakohtule taotluse lõpetada kohtumenetlus aegumise tõttu. Harju maakohus rahuldaski jaanuari keskel kaitsjate taotluse, kuid Tallinna ringkonnakohus asus vastupidisele seisukohale, leides, et süüasi ei ole siiski aegunud. Selle peale esitasid kaitsjad määruskaebuse riigikohtusse, mis ei võtnud aga kolmapäeval kaebuseid menetlusse. Seega sai lõplikult selgeks, et süüasi ei ole aegunud ning Harju maakohus peab seda edasi arutama.

Möödunud aasta lõpus taotlesid kaitsjad kohtunik Katre Poljakova taandamist, väites, et kohtunik on erapoolik ja asunud prokuröri toetama. Poljakova otsustaski end taandada ning nüüd juhib protsessi kohtunik Julia Vernikova.

Oktoobri lõpus esitas riigiprokuratuur täiendatud süüdistused. Seejärel tuli protsessi väike paus, kuna kaitsjad soovisid aega süüdistuses olevate muudatustega tutvuda. Augustis alanud protsessil süüalused end süüdi ei tunnistanud.

Riigiprokuratuur süüdistab nelja füüsilist isikut ja aktsiaseltsi Liviko konkurentsi kahjustavas hinnaalases koostöös. Füüsilistest isikutest kaks olid aktsiaseltsi Liviko töötajad ja kaks praegusek äriregistrist kustutatud äriühingu töötajad. Eeluurimist viis läbi konkurentsiamet ja juhtis riigiprokuratuur. Kriminaalasi alustati 2014. aastal ning uurimise all olev konkurentsi kahjustav tegu pandi süüdistuse järgi toime 2011. aastal.

Livikole esitatud süüdistus käsitleb Liviko ja kunagiste OÜ Aldar Eesti töötajate vahelist väidetavalt konkurentsi kahjustavat keelatud suhtlust.

Liviko kinnitusel pole ettevõte keelatud kokkuleppeid sõlminud. «Esitatud süüdistus on aegumise vältimise kaalutlustel eraldatud niinimetatud kaubanduskettide konkurentsiasjast ja puudutab ajaliselt taas umbes viie aasta tagust kirjavahetust, seega sisuliselt ei ole tegemist uue asjaga,» on AS-i Liviko kaitsja Erki Kergandberg varem öelnud.

Varasemalt on Liviko saanud süüdistuse niinimetatud viinamüügi kartellileppesüüasjas, mille Tallinna ringkonnakohus otsustas ülemöödunud aastal lõpetada ja kohtualused süü alt vabastada. Riigiprokuratuur viis vaidluse riigikohtusse, mis leidiski, et süüasi pole siiski aegunud ja ringkonnakohus peab kaasust uuesti vaagima. Ringkonnakohus tegigi seda ja mõistis 15. detsembril kohtualused süüdi. Seejärel teatasid kohtualused, et viivad kaasuse riigikohtusse.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles