Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hiina majanduskasv hakkas taas kiirenema

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
"Siiditee kudse silla" ehitamine Pekingi olümpiakõlasse, | FOTO: Sipa Asia/Sipa Asia/Sipa USA/Scanpix

Hiina on olnud viimastel aastakümnetel maailmamajanduse üks olulisemaid kasvumootoreid ja nõudluse tekitajaid. Pärast aastakümneid kestnud kiiret kasvu on riigi juhid aga hakanud valmistuma aeglasemaks, kuid jätkusuutlikumaks majanduskasvuks, mida on nimetatud ka uueks normaalsuseks. Samas püüavad nad ära hoida majanduskasvu liiga kiiret aeglustumist.

Eelmise aastakümne enam kui kümneprotsendiline majanduskasv asendus mõni aasta tagasi umbes seitsmeprotsendilisega.

Möödunud aasta teisel poolel hakkas majanduskasv aga pärast krediiditingimuste lõdvendamist ja valitsuskulutuste suurendamist taas kiirenema.

Eile teatas Hiina, et riigi majandus kasvas esimeses kvartalis 6,9 protsenti, mis on kiireim kasv alates 2015. aasta kolmandast kvartalist. Veelgi enam, kolmanda kvartali kasv oli 0,1 protsendipunkti võrra suurem kui eelmise aasta viimase kvartali 6,8 protsenti ja tunduvalt kiirem, kui ootasid analüütikud. See tähendab, et viimased kaks kvartalit järjest on Hiina majanduskasv hakanud tasapisi kiirenema.

On hulk põhjuseid, miks ei maksa Hiina majanduse stabiliseerumist ja kerget kasvu kiirenemist võtta iseenesestmõistetavana. Analüütikud kaevuvad andmetesse, saamaks rohkem teada kaubanduse, ehitamise ja jaekaubanduse kohta, et saada ülevaadet, kas Hiina on suuteline vedama maailma majandust kasvule edaspidigi.

Ühest küljest paistab, et suudab küll. Märtsis kasvas riigi tööstustoodang 7,6 protsenti, mis on kiireim kasv alates 2014. aasta lõpust. Ka investeeringute mahu ja jaemüügi kasv oli üllatavalt suur.

«Kiirem majandus- ja tööstustoodangu kasv on esimese kvartali peamine üllatus,» ütles Reutersile analüüsikeskuse IHS Hiina ökonomist Brian Jackson.

«Hiina valitsusel on tavaks toetuda pikaajalise jätkusuutliku majanduskasvu kindlustamiseks taristu arendamisele,» vahendas Reuters Austraalia suurpanga ANZ makroanalüütikute teadet klientidele. «Küsimus on selles, kas investeerimisest lähtuv mudel on jätkusuutlik, sest võimuesindajad peavad ohjeldama võlakoormust. Peame hoolikalt jälgima, kas Hiina tippjuhid saadavad tugevamaid signaale rahapoliitika peatse karmistamise kohta.»

Hiina majandus on viimastel aastatel sõltunud võlast, mis on olnud sealse majanduse mootoriks. Isegi Hiina tippjuhid on rääkinud vajadusest alandada krediidiriski.

«Selline kasvukiirus ei ole jätkusuutlik. Esimese kvartali tulemusele aitasid kaasa laenud ja mitme uue pikaajalise ehitusprojekti alustamine ühel ajal,» ütles Financial Timesile mõttekoja China Policy juhtivanalüütik Wang Xinling.

Riigi võlakoormus ulatub praegu 277 protsendini sisemajanduse kogutoodangust, veel 2008. aastal oli see oluliselt väiksem – 125 protsenti.

Ehkki Peking on pankade laenu andmise võimalusi piiranud, kasvas märtsis laenumaht sellest hoolimata, sest laenajad pöörduvad mittetraditsiooniliste laenupakkujate poole.

Eksperdid usuvad, et Hiina majanduskasv kiireneb ka teises kvartalis, mille järel hakkab hoog raugema.

«Nad kasseerivad esimese poolaasta kasvu sisse, et lubada endale aeglasemat kasvu teisel poolaastal,» ütles analüüsikeskuse Brian Jackson The Wall Street Journalile.

Majanduskasvu kiirenemine on Hiina juhtidele oluline, sest sügisel toimub Kommunistliku Partei kongress ja president Xi Jingping valitakse kõigi eelduste kohaselt teiseks tähtajaks partei peasekretäriks.

Tagasi üles