Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kaja Kallas: me ei saa riskida Balti riikide stabiilsusega mõnele Lääne-Euroopa riigile vajamineva gaasitarne pärast

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Euroopa Parlamendi saadik ja ka selle energeetikakomisjoni liige Kaja Kallas on korduvalt juhtinud tähelepanu Nord Stream 2 projektiga seotud probleemidele. | FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Nii mina kui ka väga paljud teised europarlamendi liikmed oleme korduvalt väljendanud oma vastuseisu Nord Stream 2 suhtes. Projekt on selges vastuolus Energialiidu põhimõtete ja eesmärkidega – Nord Stream 2 ei mitmekesista Euroopa gaasitarneid, vaid vastupidi suurendab meie sõltuvust Venemaast.

Lisaks toob see kaasa keskkonna, konkurentsi, energiaturvalisuse ja isegi geopoliitikaga seotud probleeme, kui me mõtleme Ukraina küsimusele selles teemas. Me ei saa riskida Balti ja teiste Ida-Euroopa riikide stabiilsusega sellepärast, et mõni Lääne-Euroopa riik kindlustab sellega endale vajaliku gaasitarne.

Üldiselt on Nord Stream teemaks peaaegu igal energiateemalisel arutelul nii komisjonides kui ka plenaaristungitel. ITRE komisjon hääletas viimati energiaturvalisuse raportis ja Energialiidu raportis Nord Streami vastu ja samuti oleme selle komisjoniga mitmel korral nõudnud teema arutamist täiskogul, et oma vastuseisu väljendada.

Lõppude lõpuks on Euroopa Komisjon see, kes hindab projekti vastavust Euroopa Liidu energiapoliitikaga ja ehitusload annavad välja liikmesriigid. Rootsil, Soomel ja Taanil on väga raske üksi Venemaa vastu seista ja seetõttu ongi oluline, et Euroopa Liit võtaks vastu selge positsiooni.

Praegu arutlusel olev suur nn puhta energia pakett, millega kujundatakse järgmisteks aastakümneteks Euroopa energiapoliitikat, on näiteks see koht, kus saame Venemaa gaasi probleemi esile tuua.

Tagasi üles