Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Helmes maksab Minskis suuremat netopalka kui Tallinnas

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Eesti IT-firmadest on Valgevenesse suurema investeeringu teinud Helmes, kelle heaks töötab Minskis ja Vitebskis 70 tarkvaraarendajat.

Helmes Bel (tuletatud Valgevene ingliskeelsest nimest) tegeleb tarkvaraarendusega alates müügist ja projekteerimisest kuni programmeerimise ja paigaldamiseni.

«Meil on hea maine kohalikul tööturul, mis võimaldab meil edukalt konkureerida tippspetsialistide eest isegi selliste gigantidega nagu EPAM, IBA ja Wargaming,» rääkis Postimehele Helmese partner Valgevene asjades Artur Zalužnõi.

Valgevene poole sundis Helmest vaatama kvaliteetse tööjõu puudus Eestis. Zalužnõi sõnul tundus Minsk 2000ndate lõpus, kui seal asuti oma tütarfirmat looma, õige valikuna mitmel põhjusel: sarnane euroopalik mentaliteet, peaaegu sama kultuuriline taust, veel nõukogude ajast säilinud heal tasemel haridusasutused, piisavalt tööjõudu, suuremas osas allhangetele orienteeritud IT-sektor ning  inglise keele oskus ei ole probleem. «Veel üks oluline tegur oli 2008. aasta majanduskriis, mis võimaldas leida tööturult häid spetsialiste mõistliku hinnaga,» ütles Zalužnõi.

Helmese partner tõi esile veel Valgevene soodsa maksusüsteemi, kus põhiline tõmbenumber on sotsiaalmaksule kehtestatud lagi, ning riikliku toetuse toel rajatud kõrgtehnoloogia pargi. «See on sisuliselt virtuaalne erimajandustsoon, mis võimaldas firmadel veelgi tööjõumaksude kulusid langetada,» lausus Zalužnõi.

Sotsiaalmaksu lagi muutub Valgevenes iga kuu, selleks on eelmise kuu üleriigilise viiekordse keskmise palga sotsiaalmaks. Olenevalt kuust on see viimasel aastal kõikunud 650–700 dollari vahel. Kõrgtehnoloogiapargis on sotsiaalmaks veelgi mitu korda väiksem ning tulumaks on seal üldise 13 protsendi asemel kümme protsenti.

«Eesti võiks Valgevenelt IT-tööstuse arendamisel eeskuju võtta maksusüsteemi muutmiseks nii, et see soodustaks kõrgepalgalisi töökohti,» rääkis Zalužnõi. «Valgevenes kehtiv sotsiaalmaksu lagi võimaldab meil maksta Minski inimestele keskmiselt suuremat netopalka kui Tallinnas – samas kui keskmine palgakulu on Eesti ülikõrgete  tööjõumaksude tõttu meie Tallinna kontoris umbes 40 protsenti suurem. Veel on oluline tööjõuturu avatus. Valgevenesse kolib massiliselt ukrainlasi ja venelasi, kes asuvad tööle kohalikkes tarkvarafirmades.» (vt Eesti arendajate palgataset siin  - toim).

Tagasi üles