Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Maailma on tabanud pilvelõhkujabuum

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Maailma kõrgeim pilvelõhkuja Guangzhou CTF Finance Centre. | FOTO: Council on tall buildings and urban habitat

Eelmisel aastal said valmis rekordilised 128 pilvelõhkujat ehk ehitist, mille kõrgus on 200 meetrit või enam. Tegemist on kolmanda järjestikuse aastaga, mil nii kõrgete hoonete arv kasvab, praeguste kavatsuste järgi kerkib maailma suur hulk pilvelõhkujaid ka järgmisel ja ülejärgmisel aastal.

Pilvelõhkujate üle statistikat pidava rahvusvahelise organisatsiooni Council on Tall Buildings and Urban Habitat (kõrgete ehitiste ja linnaruumi nõukogu) andmetel sai eelmisel aastal valmis 128 ehitist, mille kõrgus on 200 meetrit või enam. Kokku on maailmas nii kõrgeid ehitisi 1179, mis tähendab, et võrreldes 2000. aastaga, mil neid oli vaid 265, on kasv olnud 541 protsenti.

Superkõrgeid ehitisi – vähemalt 300 meetrit – valmis eelmisel aastal kümme. Nõukogu prognoosib, et sel aastal valmib 12 kuni 20 superkõrget ehitist, peamiselt Aasias ja Lähis-Idas.

Lisaks 1179-le vähemalt 200 meetri kõrgusele hoonele on maailmas 112 vähemalt 300 meetri kõrgust ehitist. Hooneid, mil kõrgust vähemalt 150 meetrit, on kokku 3829.

Ehkki paljude alateadvuses on pilvelõhkujate maaks Ameerika Ühendriigid ja linnaks New York, on olukord viimasel kümnendil suuresti muutunud. Juba üheksa viimast aastat ehitatakse kõige rohkem pilvelõhkujaid Hiinas. Eelmisel aastal valmis neid seal 84. Ameerika Ühendriigid hoiavad endiselt küll teist kohta, kuid mullu ehitasid nad vaid seitse pilvelõhkujat.

Pilvelõhkujate keskuseks on kujunenud Aasia, kus eelmisel aastal valmis 107 ülikõrget hoonet ehk 84 protsenti kõigist maailmas ehitatud pilvelõhkujatest.

Ka kõrgeim eelmisel aastal valminud ehitis valmis Hiinas. Selleks on 530 meetri kõrgune Guangzhou CTF Finance Centre, mis on ühtlasi ka kõrguselt teine hoone Hiinas ja viies kogu maailmas. Kõige rohkem pilvelõhkujaid ehitati mullu Hiina linnas Shenzhenis, koguni 11, mis tähendab, et selle linnaga ei suutnud konkureerida mitte ükski riik peale Hiina enda.

Nagu öeldud, valmis Ameerika Ühendriikides eelmisel aastal seitse ülikõrget hoonet, neist neli New Yorgis. Ühendriikide pilvelõhkujate eripäraks on asjaolu, et seitsmest eelmisel aastal valminud kõrgehitisest on kuus kasutusel eluruumidena ja vaid üks äripinnana.

Samal ajal kui 2015. aastal sai Euroopas valmis kaheksa pilvelõhkujat, ehitati neid mullu vaid kaks. Nii vähe valmis Euroopas pilvelõhkujaid viimati 2009. aastal. Moskvas sai valmis 374 meetri kõrgune Vostok, mis on nüüdsest ka kõrgeim ehitis Euroopas. Torni ehitamist alustati juba  2005. aastal, mis tähendab, et selle valmimiseks kulus tervelt 11 aastat.

Lisaks Vostokile sai eelmisel aastal linna, riigi või regiooni kõrgeimaks ehitiseks tervelt 18 pilvelõhkujat.

Teine eelmisel aastal valmiv pilvelõhkuja Euroopas oli 220 meetri kõrgune Warsaw Spire. Varssavis jääb see alla vaid 1955. aastal valminud Kultuuri ja Teaduste paleele.

Selleks aastaks prognoosib nõukogu 150 ja järgmiseks aastaks 155 uut pilvelõhkujat.

Kõrgeimaks sel aastal valmivaks ehitiseks saab 599 meetri kõrgune Ping An Finance Center Shenzhenis ning ühtlasi saab sellest ka kõrguselt teine hoone Hiinas. Lõuna-Koreas on ehitamisel aga nende Lotte-keskus – 555 meetri kõrgune Lotte World Tower.

Maailma kõrgeim ehitis, 2010. aastal valminud 828 meetri kõrgune Burj Khalifa, asub Dubais.

Valik eelmisel aastal valminud pilvelõhkujaid:

-Guangzhou CTF Finance Centre

Kõrgeim eelmisel aastal valminud hoone

Asukoht: Guangzhou, Hiina

Kõrgus: 530 m

Korruseid: 111

Otstarve: hotell, korterid, kontorid

-Eton Place Dalian Tower 1

Asukoht: Dalian, Hiina

Kõrgus: 383 m

Korruseid: 80

Otstarve: hotellid, kontorid

-Vostok

Asukoht: Moskva, Venemaa

Kõrgeim hoone Euroopas

Kõrgus: 374 m

Korruseid: 95

Otstarve: korterid, kontorid

-30 Park Place

Asukoht: New York, USA

Kõrgeim eelmisel aastal valminud hoone USAs

Kõrgus: 282 m

Korruseid: 67

Otstarve: korterid, hotell

-Regent Emirates Pearl

Asukoht: Abu Dhabi (United Arab Emirates)

Kõrgem eelmisel aastal valminud hoone Lähis-Idas

Kõrgus: 255 m

Korruseid: 52

Otstarve: korterid, hotell

-Warssaw Spire

Asukoht: Varssavi, Poola

Kõrgus: 220 m

Korruseid: 49

Otstarve: kontorid

Fotod: Council on Tall Buildings and Urban Habitat

Tagasi üles