Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

USA kildanafta teine tulemine

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nafta puurtorn Albertas, Kanadas | FOTO: Todd Korol / Reuters

Kildanaftatootmine Ameerika Ühendriikides on taas kasvamas, mistõttu pole Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) sügisesed naftatoodangu kärped loodetud mõju avaldanud.

Selle teadmise tõttu kukkus nafta hind kolmapäeval viis protsenti, millele oli eile, lehe trükkimineku ajaks,  lisandunud veel üks. Peamiselt New Yorgi kaubabörsil kaubeldav WTI (West Texas Intermediate) hind langes eile esimest korda sel aastal alla 50 dollari taseme.

Paljud investorid olid seni panustanud sellele, et naftakartelli tootmiskärped vähendavad musta kulla ülepakkumist ja nafta hind kerkib kuni 60 dollarini barreli eest ja enamgi veel.

Toornafta laoseis USAs, mis on kasvanud üheksa viimast nädalat järjest, kerkis eelmisel nädalal rekordilise 528,4 miljoni barrelini, teatas Ameerika Ühendriikide energiainformatsiooni agentuur (EIA).

Selline uudis oli turgude jaoks suur ehmatus ning turuosalised tõstatasid küsimuse, kas nafta ülepakkumise kahanemine toimub ikka nii kiiresti, kui loodeti. Ka Saudi Araabia naftaminister Khalid al-Falih oli veel selle nädala alguses kinnitanud, et globaalsed laovarud kahanevad oodatust aeglasemalt, see vallandas spekulatsioonid, et lähima kuue kuu jooksul võib OPEC tootmist jätkuvalt langetada.

«USA nafta laovarud on aasta algusest kasvanud umbes 50 miljoni barreli võrra, põhjustades mõningat kahtlust, kas OPECi kärped on ikka efektiivsed,» ütles Hollandi panga ING tooraineturgude peastrateeg Hamza Khan Reutersile.

USA  naftatootmine kasvas eelmisel nädalal juba kolmandat nädalat järjest, 9,09 miljoni barrelini ööpäevas ning EIA hinnangul kerkib see järgmisel aastal 10 miljoni barrelini ööpäevas ehk 10 protsenti.

«Teatud määral on see selge kapitulatsioon,» ütles ajalehele The Wall Street Journal Šveitsi suurpanga Credit Suisse ökonomist Jan Stuart. «Turg ei olnud nii suure ja rasvase laoseisu kasvuks valmis,» lisas ta.

«Ühest küljest valitseb OPECi sees laialdane üksmeelsus toodangu vähendamiseks ja teisest küljest toimub USAs pidev toodangu kasv,» ütles Bloombergi televisioonile Luksemburgi panga Banque Internationale Lähis-Ida ja Aasia turgude peastrateeg Hans Goetti. «Kildanaftatööstus USAs on teinud suurepärase kulude kärpimise,» lisas ta.

Ameerika Ühendriikide kildanaftatootjad, kes said nafta hinna languse tõttu kahel eelneval aastal üsna suure löögi, on taas pead tõstmas. Kildanaftafirmad on viimasel ajal andnud teada, et plaanivad sel aastal investeeringuid märkimisväärselt suurendada. Anadarko Petroleum teatas sel nädalal, et plaanib tänavu investeerida 70 protsenti rohkem kui eelmisel, kirjutab Bloomberg. Teine suur kildanaftatootja, EOG Resources, teatas eelmisel kuul, et kavatseb sel aastal kulutada 44 protsenti mullusest rohkem.

USA suurim naftakompanii Exxon Mobil, kelle eelmisest tegevjuhist Rex Tillersonist sai Donald Trumpi kabineti välisminister, plaanib kolmandiku selle aasta puurimiseelarvest kulutada kildanaftale.

Kildanafta puurimine on alates 2012. aastast kiiremini kasvanud. Märtsis peaks kildanaftapuuraukude arv kasvama 600ni, mida on peaaegu kaks korda rohkem kui näiteks eelmise aasta juunis.

«Oleme tunnistajaks USA naftapakkumise kasvu teise laine algusele,» ütles Bloombergile Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) juht Fatih Birol.

26. märtsil kohtuvad Kuveidis OPECi ja naftakartelli mittekuuluvate riikide ministrid ning OPEC loodab seal veenda ka teisi riike toodangut veelgi vähendama. Mäletatavasti hakkas nafta hind eelmisel aastal tõusma mitte niivõrd OPECi lubadusest toodangut kärpida, vaid seetõttu, et kärbetega liitus terve rida kartelli mittekuuluvaid riike eesotsas Venemaa ja Mehhikoga.

Kuid nad peavad kiirustama, sest nafta madalam hind innustab tootjaid eelarve tasakaalustamiseks toodangut taas suurendama.

«Kui te vaatate väga nähtavat markerit, nagu USA laoseis, ja näete, et toornafta laovaru kasvab endiselt, siis mõned turuosalised võivad hakata kaotama usku tootjate vaoshoitusse,» ütles ajalehele The Wall Street Journal Prantsusmaa suurpanga BNP Paribas tooraineturgude peastrateeg Harry Tchilinguirian.

«Kui mitte midagi ei muutu, saab see nädal olema nafta jaoks kõige hullem alates OPECi kokkuleppest (mis tehti novembris – T. O.),» ütles Reutersile Šveitsi konsultatsioonifirma Petromatrix tegevjuht Olivier Jakob. «Juhul kui nädala lõpuks ei suudeta organiseerida kiiret hinnaliikumise muutust (taas tõusule – T. O.), hakkavad pangad oma hinnaprognoose madalamaks muutma,» lisas ta.

Juhul kui hinnasihid aga muutuvad, hakkavad neile vastavalt oma positsioone muutma ka investorid ja kauplejad ning tõus asendub langustrendiga.

Tagasi üles