Tippjuhi väljavahetamist nõudis minister Palo

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo oma kabinetis

FOTO: Martin Ilustrumm

Kui peagi ametist lahkuv Eesti Posti juht Aavo Kärmas ise jääb oma lahkumise tagamaadest rääkides taktitundeliseks, ütleb pikalt ettevõtte nõukogu juhtinud Meelis Atonen, et Kärmase lahkumise taga on sotsiaaldemokraadist ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Urve Palo kapriis.

«Eelmise aasta novembris tollane nõukogu – mis suures plaanis on samad inimesed, kes tänagi –, olles väga rahul Aavo Kärmase tööga, kinnitas tema jätkamise järgmiseks perioodiks,» rääkis 2014. aasta keskpaigani Eesti Posti nõukogusse kuulunud ja seda ka pikalt juhtinud reformierakondlasest ettevõtja Meelis Atonen. «See ei meeldinud proua ministrile ja seepeale ta sundis, et tuleb konkurss teha.»

Atoneni sõnul ei olnud nõukogu liikmetel kuni Palo sekkumiseni Kärmasele mitte mingisuguseid etteheiteid.

Küsimuse peale, mis olid peamised põhjused, mis tingisid Eesti Posti senise juhi väljavahetamise, vastas Palo, et teda paneb see küsimus imestama.

«Arvasin, et ka ajakirjanikud pooldavad riigiettevõtete avatud juhtimist. Viimane eeldab loomulikult, et ettevõtete juhid leitakse avaliku konkursi korras. See on põhimõte, millest ma ei kavatse loobuda. Nii lihtne see ongi,» märkis mullu novembris ametisse asunud minister.

Palo lisas, et ilma avaliku konkursita ei ole võimalik ette teada, kas või kes on ametikohast huvitatud. «Mina toetan Eesti Posti nõukogu tehtud otsust igati,» lausus ta.

Meelis Atonen

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Atoneni sõnul selles kogu asja viga aga ongi: Palo ei taha tunnistada, et sekkus Eesti Posti juhi valikusse. «Iseenesest ei ole soovis kedagi välja vahetada midagi kriminaalset, aga poliitikul, kes nõuab sellist asja, võiks olla nii palju julgust, et ta selle ka üles tunnistab,» sõnas ta.

Lisaks näitab Eesti Postis juhtunu Atoneni sõnul seda, et riik ei hooli headest juhtidest.

«Mina ise olen Kärmasega koos töötanud – inimesel tõesti oli visiooni, töötahet ja sära. Kui tema alluvate käest küsite, siis kindlasti on kuulda, et ta on hea tippjuht,» kirjeldas Eesti Posti nõukogu kunagine juht.

Atonen on veendunud, et Kärmas leiab kiiresti uue töökoha. «Aga Eesti riik jäi ühest võimekast juhist ilma. Tulevikus võib juhtuda, et head juhid ei taha riigiteenistusse tulla, kui nendega nii käitutakse,» lausus ta.

Palo ei tee saladust sellest, et Eesti Posti omaniku esindajana näeb ta ettevõtte tegevuse raskuskeset oma eelkäijatest erinevalt. «Eesti Posti osutatavas äris on kohalik klient, olgu selleks kodanik või ettevõte, kõige tähtsam,» lausus ta.

Ministri sõnul on Eesti Posti keskne väljakutse kõigepealt n-ö kodu korda teha ehk kõige olulisem on universaalse postiteenuse osutamine. «Ja alles seejärel panustada investeeringutesse väljapoole,» märkis ta.

Atoneni sõnul jääb talle Palo sellisest jutust mulje, et minister ei saa asjade toimimisest päris täpselt aru. «Kui viimased kümme aastat oleks keskendutud ainult universaalsele postiteenistusele ja ei oleks neid muid ärisid arendatud, siis oleks olnud olukord, kus riik peab maksma aastas sellele asutusele mitu miljonit peale. Kui muid teenuseid ei oleks, siis oleks see kahju veel suurem. Võib-olla proua Palo tahab sellist Eesti Posti, kuid minu meelest oleks see hukatuslik,» lausus ta.

Kuigi juba pikalt on räägitud Eesti Posti võimalikust börsile viimisest, ei poolda ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Palo seda ei praegu ega ka tulevikus. «Eesti Posti erastamise tulemusena hakkaksime eraettevõttele selle teenuse osutamise eest maksma, mis tähendaks riigieelarvele iga-aastast püsikulu ja pidevat survet hinnatõusule. Täna on aga vastupidi: Eesti Post toodab riigile dividende,» põhjendas ta.

Tagasi üles