Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Arendajad lubavad raamatupidamistarkvaraga seotud kulud ise kanda

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Raamatupidamistarkvara vajab uuele maksusüsteemile üle minnes põhjalikke muudatusi. | FOTO: Panthermedia/Scanpix

Kuivõrd tegemist on alles värske seadusemuudatusega, millele üleminekuks on tööandjatel ligi 11 kuud aega, ei ole raamatupidamistarkvara tootjad veel hakanud välja arvutama kulusid, kui palju programmide uuendamisele kuluda võib.

«Olen hästi põgusalt tutvunud nende väljapakutud variantidega, mistõttu praegu väga täpselt ei oskagi kommenteerida,» rääkis väikeettevõtete raamatupidamisprogrammi arendaja SimplBooks tegevjuht Jaanus Reismaa.

Üks on aga üsna selge: tarkvarauuenduste eest ei hakka maksma mitte programmi kasutajad ehk tööandjad, vaid selle kulu katab raamatupidamistarkvara tootev ettevõte ikkagi valdavalt ise. «Meil ei ole plaanis tarkvarauuenduste eest klientidelt lisatasu võtta, kuna meil on kuu- ja aastatasupõhine teenus, kuhu see on juba sisse arvestatud,» põhjendas Reismaa.

Sama kinnitas ka Tartus tegutseva raamatupidamisprogrammi Erply Books arendaja Margn OÜ juhatuse liige Taavi Hõbejõgi. «Lisaraha me ei küsi,» ütles ta ning meenutas, kuidas mõni aasta tagasi tuli hakata kuni 1000-euroseid arveid deklareerima ja tuli teha tervet süsteemi puudutavaid muudatusi.

«Küll aga, kui tahetakse sinna mingeid erisusi – ja ma kujutan ette, et sinna tuleb mingeid erisusi –, siis seda me teeme küll, jah, eriarendustega,» lisas Hõbejõgi, viidates sellele, et need võivad lisatasu alla minna.

Kuna kõik on alles alguses, ei osanud kummagi tarkvarafirma esindaja öelda, kui palju läheb maksma 6000 maksuvaba tulu astme sissekirjutamine programmidesse ja kui palju aega võiks sellele kuluda.

«Ei ole veel selge, kui palju muudatusi peame sellest seadusemuudatusest lähtuvalt tegema,» ütles Reismaa.

Samas lisas ta, et nende süsteemis on palgamoodul juba algusest peale olnud väga dünaamiline, võimaldades vajaduse korral kiiresti ka muudatusi teha. Ka on ettevõttel praegu niikuinii plaanis palgamooduli täiendused ja muudatused, loomaks lisavõimalusi.

«Ehk selle aasta keskpaigaks on plaanid selged ja siis saab hakata mõtlema, sest kogemused näitavad, et need seadused võivad veel viimasel minutil ka muutuda,» märkis SimplBooksi tegevjuht.

Hõbejõe sõnul teavitab maksuamet muudatustest umbes kuu aega ette. Kuna Margn OÜ on rahvusvaheline tarkvaraettevõte, siis on nad harjunud sellega, et lühikese ajaga tuleb väga kiiresti reageerida, et programm oleks ajakohane. «Arvestades, et teeme Austraalia, Läti, Leedu jne palkasid,» põhjendas ta.

Küll aga rõhutas raamatupidamistarkvara arendaja, et tema ootab maksuametilt muudatuste kohta selget juhendit, mille nad saaksid siis tehnilisse keelde panna. «Seega, ootame juhendi ära ja siis teeme need muudatused,» lausus Hõbejõgi.

Tagasi üles