Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Aktsia, mis maksab veerand miljonit

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Warren Buffett. | FOTO: Lane Hickenbottom/Reuters/Scanpix

Kolmapäeva õhtul kerkis legendaarse investori Warren Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway A-aktsia rekordtasemele. Aktsia hind küünib üle veerandi miljoni – täpsemalt on see väärt 250 990 dollarit. Kolmapäeval kerkis aktsia hind 0,23 protsenti ehk 571 dollari võrra.

FOTO: Alari Paluots

Väikeinvestoritel, kes sooviksid samuti Buffetti investeerimisgeeniusest osa saada ja Berkshire Hathaway aktsiat soetada, ei maksa siiski meelt heita, sest ettevõttel on ka B-aktsia, mille hind kerkis samuti rekordkõrgusele, 167,28 dollarini.

Kahe aktsia olulisim vahe on hääleõiguses aktsionäride üldkoosolekul. Iga A-aktsia võrdub umbes 1500 B-aktsia väärtusega ja selle omanikul on aktsionäride üldkoosolekul B-klassi aktsia omanikust 10 000 korda suurem hääleõigus.

Alguses oli 1839. aastal asutatud Berkshire Hathaway ketrustöökoda, millest sai esimese tegevussajandi jooksul üsna edukas tekstiilifirma. Buffett ostis esimesed 2000 Berkshire’i aktsiat 1962. aasta detsembris, makstes 7,50 dollarit väärtpaberi eest. Alates sellest ajast on Berkshire’i aktsia kallinenud 3 346 533 protsenti.

Veidi hiljem sai Buffett aru, et tekstiilitööstus hakkab hääbuma, ja kui Berkshire’i toonane tegevjuht Seabury Stanton tegi talle pakkumise aktsiad tagasi osta, oli ta sellega nõus. Kui tuli aga ametlik pakkumine kirjalikult, oli see esialgsest veidi madalam, mis ajas Buffetti vihale. Selle asemel et pakkumine vastu võtta, hakkas ta hoopis Berkshire’i aktsiaid kokku ostma.

Buffett säilitas esialgu Berkshire’i põhitegevuse, kuid 1967. aastal laienes kindlustusärisse ja hakkas investeerima ka muudesse valdkondadesse. Tekstiilitööstusest loobus Berkshire kaks aastakümmet hiljem – ettevõte sulges viimase vabriku 1985. aastal.

B-aktsiad tänu kampaaniale

Berkshire Hathaway A-aktsia eripära on see, et mitte kunagi pole tehtud aktsiasplitti (splitiks nimetatakse aktsia nimiväärtuse jagamist – T. O.). Nii kerkis Berkshire Hathaway aktsia hind 1983. aastal 1000 dollarile, üheksa aastat hiljem, 1992. aastal kerkis see üle 10 000 dollari taseme ning esimest korda maksis väärtpaber üle 100 000 dollari 2006. aastal.

Põhjus, miks Buffett pole Berkshire Hathaway A-aktsia splitti teinud, oli asjaolu, et ta ei soovinud, et väärtpaber oleks spekuleerimisobjekt. Legendaarne investor on öelnud, et ettevõtte aktsionäride baas peaks olema intelligentsed ratsionaalsed inimesed, kes aitavad hoida aktsia väärtuse ettevõtte varade väärtusele suhteliselt lähedal. Fundamentaalselt ei muuda splitt mitte midagi, ainult kui väärtpaberi väärtus läheb liiga suureks, väheneb selle likviidsus, sest üha rohkem investoreid ei saa selle ostmist endale lubada.

Näiteks vahetab New Yorgi börsil omanikku mõnisada A-aktsiat päevas, mis oleks väike kauplemismaht isegi Tallinna börsi jaoks, B-aktsia kauplemismaht on aga keskmiselt kolm-neli miljonit väärtpaberit päevas.

Kui Berkshire’i aktsia hind kerkis 1996. aastal üle 30 000 dollari taseme, tekkis probleem, et paljud tavalised väikeinvestorid ei suutnud enam seda osta.

The Wall Street Journal kirjutas eelmise aasta aprilli lõpus, et B-aktsiate omanikud peaksid tänulikud olema Ameerika Ühendriikide idaranniku suurlinna Philadelphia ettevõtjale ja mitte kõige edukamale poliitikule Samuel Katzile (üritas korduvalt, aga edutult saada nii Philadelphia linnapeaks kui ka Pennsylvania osariigi kuberneriks – T. O.), kes alustas mitme teise mõttekaaslasega 1996. aastal kampaaniat, et väärtpaber oleks kättesaadav ka väikeinvestoritele.

Buffett ja tema partner Charlie Munger punnisid algul küll vastu, aga samal aastal emiteeris Berkshire Hathaway 517 500 B-aktsiat koguväärtusega 565 miljonit dollarit. Aktsiat hakati nimetama Beebi B-ks (Baby B) ja selle nimiväärtus oli algul 1/30 A-aktsia väärtusest, kuid hääleõigus 1/200. Kui A-aktsia hind oli emissiooni ajal 34 800 dollarit, siis B-aktsia emissiooni hind oli 21,84 dollarit.

Iga A-aktsia omanik võib igal ajal muuta need 30 B-aktsiaks, kuid B-aktsiate omanikud väärtpabereid A-aktsiateks konverteerida ei saa. Paljud investorid on oma A-aktsiad B-aktsiate vastu ilmselt vahetanudki, sest praegu moodustavad B-aktsiad umbes poole Berkshire Hathaway turuväärtusest.

Hiljem pole Buffett pääsenud ka aktsiasplitist. 2010. aastal sai iga B-aktsia omanik 49 uut väärtpaberit ning nende aktsiate abil võttis Berkshire üle Ühendriikide raudteekompanii Burlington Northern Santa Fe, mille eest maksis 27 miljardit dollarit, sellest osa aktsiavahetuse teel.

Nüüdseks on Berkshire Hathaway kujunenud läbi aegade edukaimaks investeerimisfirmaks ja selle juhti Buffettit peetakse viimaste aastate edukaimaks investoriks. Kuna ta on ise ka Berkshire’i suuromanik, on aktsia aidanud tal tõusta rikkuselt teiseks inimeseks maailmas. Bloombergi andmetel on tema vara väärtus 75,1 miljardit dollarit. Maailma rikkaim on 84,8 miljardi dollariga Microsofti kaasasutaja Bill Gates.

Berkshire Hathaway turuväärtus on kasvanud 411 miljardi dollarini, varade maht aga üle poole triljoni dollari.

Tulevane tegevjuht teadmata

Ehkki ajakirjanduses räägitakse peamiselt Berkshire Hathaway portfelliinvesteeringutest, moodustavad selle vara põhiosa umbes 70 tütarettevõtet peaaegu kõigist majandusvaldkondadest, nagu meediaettevõte Business Wire, tuntud patareide tootja Duracell, kindlustuskompanii Gen Re jpt. Portfelliinvesteeringutest on olulisemad ja tuntumad Coca-Cola Co, suurpank Wells Fargo ning reitinguagentuur Moody’s.

Värskeimate andmete kohaselt investeeris Berkshire eelmises kvartalis massiivselt Apple’i ja lennukompanii Southwest Airlines aktsiatesse.

Kokku on Berkshire’i investeerimisportfellides (ettevõttel on mitu portfelli, mida juhivad eri portfellihaldurid – T. O.) 53 ettevõtte aktsiad ning aktsiaportfelli koguväärtus oli aastalõpu seisuga 155 miljardit dollarit.

Ühesõnaga, Berkshire Hathaway peegeldab üsna hästi kogu Ameerika Ühendriikide majandust. Ehk vaid tehnoloogiasektorit on vähevõitu, aga viimasel ajal on see mõnevõrra muutunud.

Suurim risk on Buffetti vanus, sest ta saab tänavu augustis 87-aastaseks. Ehkki aktsionärid on seda nõudnud, pole ta oma järglast tegevjuhi kohale veel avalikustanud. 2012. aastal ütles ta, et järglane (või järglased) on valitud. 2011. aasta detsembris sõnas ta telekanalile CBS, et ettevõtte nõukogu esimeheks on ta valinud poeg Howard Buffetti.

Tagasi üles