Trump kisub riigid valuutasõtta

Valedollar Donald Trumpi pildiga

FOTO: SCANPIX

President Bill Clintoni administratsiooni rahandusminister Robert Rubin kuulutas 1990ndate keskel, et usub tugevasse dollarisse, mis peegeldab USA majanduse tugevust. Alates sellest ajast on tema järglased ning presidendid, nii demokraadid kui ka vabariiklased, ajanud tugeva dollari poliitikat, ehkki alati pole see neil päris hästi õnnestunud. President Donald Trumpi ajal on hoiak muutunud ja viimased signaalid näitavad, et ilmselt alustatakse konkurentide ja seniste liitlasriikidega lausa valuutasõda.

Tellijale Tellijale

Esimene sellele viitav signaal tuli mõni päev enne Trumpi ametisse asumist ilmunud intervjuus ajalehele The Wall Street Journal, kellele Trump ütles, et dollar on liiga tugev, eriti Hiina jüaani suhtes.

«Meie ettevõtted ei suuda nendega konkureerida, sest meie valuuta on liiga tugev. Ja see tapab meid,» ütles Trump. «Jüaan kukub kivina,» lisas ta ning möönis, et hiinlased on viimasel ajal teinud aktsioone oma valuuta toetamiseks vaid sellepärast, et «nad ei taha, et me vihaseks saame».

Viimased päevad näitavad, et Ameerika Ühendriikide uus administratsioon kavatseb suurriikidega, kes on ka nende peamised kaubanduspartnerid, valuutasõda alustada. Ning asi ei piirdu vaid Hiinaga, mille kohta on Trump korduvalt sõna võtnud.

Tagasi üles
Back