Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Analüütikud soovitavad Šiauliųt

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Silver Alt

Ehkki Eesti börsiettevõtted võivad olla meile lähemal ja kodusemad, tasub investoritel vaadata ka kaugemale. Helsingi börsi eelmine juht Lauri Rosendahl ütles aastaid tagasi Tallinna börsi korraldatud konverentsil, et Soome investorite silmis ei ole Helsingi börsi järel populaarsuselt teine mitte Stockholmi ning Rootsi investoritele mitte Helsingi börs, vaid mõlema hinnangul on koduturu järel populaarsuselt teine turg hoopis Ameerika Ühendriigid.

Ka eestlaste seas paistab USA olevat üsna populaarne, kuid üsna tähtsaks peetakse ka Läti ja Leedu börsidel noteeritud aktsiaid. LHV investeerimisportaalis toodud kümnest enim hoitud aktsiast on seitse Tallinna börsil noteeritud, kaks on USA börsidel kaubeldavad fondid (ETFd) ja Vilniuse börsil noteeritud Šiaulių pangast.

Šiaulių panka soovitavad investoritele ka LHV ja Swedbanki analüütikud.

LHV analüütiku Shana Gavroni sõnul on Šiaulių panga majandustulemused olnud viimasel ajal head. Kasvanud on laenude ja hoiuste maht ning paranenud laenuportfelli kvaliteet, mille tulemusena on halbade laenude mahakandmine kahanenud. Analüütik usub, et tänu laenuportfelli kasvule suureneb ka panga põhitegevusest tulev kasum.

«Usume, et ettevõttel on edasist kasvupotentsiaali,» rääkis Gavron.

LHV on andnud aktsiale ostusoovituse, Swedbanki soovitus on koguni «tugev ost».

Šiaulių pank on 1992. aastal asutatud kohalik pank.

Kuigi Eesti pangad said laenude mahakandmise tõttu suuri kahjumeid, jäi meie pangandussüsteem finantskriisi ajal siiski puutumata. Lõunanaabritel nii hästi ei läinud. 2008. aastal sattus suurtesse raskustesse Läti suuruselt teine ja suurim iseseisev pank Parex, mille aktsiatest 51 protsenti omandas 2008. aasta novembris riik.

Leedus sattus raskustesse kaks kohalikku panka. 2011. aasta novembris võttis riik Snorase panga juhtimise ajutiselt üle, aga otsustas panga päästmiseks maksumaksjate raha mitte kulutada. Sama aasta lõpus algas panga pankrotiprotsess ja 2012. aasta septembris algas panga likvideerimine.

2013. aasta veebruaris otsustas Leedu keskpank katkestada riigi suuruselt kuuenda, Ūkio panga tegevuse. Keskpank oli uurinud 2012. aasta detsembris ja järgmise aasta jaanuaris Ūkio panga tegevust ning tulnud järeldusele, et mõned panga tegevused on liiga riskantsed, aktsionäride (panga suuraktsionär oli Vladimir Romanov) tegevus ei teeninud panga huve ega suutnud täita pangandusjärelevalve kehtestatud kapitaliadekvaatsuse ja likviidsuse nõudeid.

Samal kuul kuulutas keskpank Ūkio panga mittesolventseks (maksevõimetuks) ja organiseeris osa panga varade üleandmise Šiaulių pangale. Ūkio panga varade ja kohustuste lõplikule üleminekule kirjutati alla 2013. aasta märtsi alguses. Kuuldavasti oli toona Ūkio panga varade ülevõtmisest huvitatud ka Swedbank.

Pärast Leedu kahe suurpanga kokkukukkumist pöördusid pilgud suurima iseseisva panga, Šiaulių panga poole. LHV panga analüütikute Shana Gavroni ja Arno Tara sõnul oli aga kokkukukkunud pankadel ja Šiaulių pangal üks suur erinevus – suuromanikud.

Kui Parexi ja Ūkio panga suuromanikud olid pehmelt öeldes just mitte kõige parema taustaga, siis üks Šiaulių panga tuumikosanikke on Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD). Algul andis EBRD laenu, mille pank konverteeris eelmisel kümnendil aktsiakapitaliks, nüüdseks on tema osalus kasvanud 18,24 protsendini. Suuruselt teiseks aktsionäriks on 9,08 protsendiga Swedbank ASi kliendid ehk sisuliselt Eesti väikeinvestorid.

Veel soovitavad analüütikud kahte lõunanaabrite farmaatsiaettevõtet: Grindeksit ja Olainfarmi.

«Grindeks võib olla küll suurema tõusupotentsiaaliga, aga ka selgelt palju riskantsem kui teine Läti farmaatsiaettevõte Olainfarm,» ütles LHV vanemanalüütik Joonas Joost. «Nendest kahest on ilmselt turvalisem eelistada just viimast. Ka on nii 2017. kui ka 2018. aastal mitu positiivset tegurit, mis soosivad Olainfarmi majandustulemusi, nende hulgas ka võimalik varasemate provisjonide tagasipööramine ja maksuvabastus 2018. aastal,» lisas ta.

LHV analüütik Gavron on positiivselt meelestatud ka Leedu rõivaste jaemüüja Apranga suhtes. Apranga müüb kõigis kolmes Balti riigis väga erinevate tootjate rõivaid, alates ühest maailma suurimast moerõivaste tootjast Zarast ning lõpetades luksusbrändidega, nagu Emporio Armani, Hugo Boss ja veel paljud teised. Nende suurim turg on Leedu, aga peaaegu viiendik käibest tuleb Eestist.

Lisalugu

Lõunanaabrite börsid veelgi unisemad

Finantskriisist saadik on üks Tallinna börsi suuri probleeme olnud väike likviidsus. 2014. aastal langes meie börsi käive ajaloo madalaimale tasemele 127 miljoni euroni, olles väiksem isegi börsi loomise aastast (1996), mil kauplemine toimus vaid seitsmel kuul. Kahel viimasel aastal on kauplemisaktiivsus küll kasvanud, aga siiski üsna marginaalselt.

Samas on lõunanaabrite börsid veelgi unisemad. Vilniuse börsi käive oli eelmisel aastal 87 miljonit eurot ja Läti börsil vaid 13,8 miljonit eurot.

Mida väiksem on kauplemisaktiivsus ehk likviidsus, seda keerulisem on väärtpabereid osta ja eriti müüa. See aga võib börsipaanika ajal investoritele kalliks maksma minna.

Tallinna börsi suurima käibega aktsiad olid eelmisel aastal Tallink (61 miljonit eurot) ja Olympic EG (36 miljonit eurot). Enam kui kümne miljoni eurose käibega aktsiaid oli viis, ning juhul kui LHV aktsia oleks olnud noteeritud aasta algusest, oleks kümne miljoni klubisse jõudnud ilmselt ka see väärtpaber. Veidi enam kui poole aastaga sai LHV aktsia käibeks 8,6 miljonit eurot.

Analüütikute soovitatud lõunanaabrite neljal aktsial oli eelmise aasta käive küll kõigil üle miljoni euro, aga väga suure likviidsusega nad siiski silma ei paistnud.

Šiaulių panga aktsia eelmise aasta käive oli 23 miljonit eurot ja Apranga aktsial 15,5 miljonit eurot. Kahe farmaatsiafirma, Olainfarmi ja Grindeksi aktsiate käive oli kolm miljonit eurot.

Aga hea uudis on see, et Balti riikide börsid ei olegi kõige unisemad. The Wall Street Journal kirjutas eelmisel nädalal, et Birma aktsiaturu Yangoni börsi nimekirja lisandus Donald Trumpi ametisse astumisega samal päeval neljas aktsia. Enne seda oli neid kolm. Aktsiate päevakäive on suurusjärgus poolsada tuhat dollarit. Tõnis Oja

Tagasi üles