Börsilt haihtus üle 30 miljardi krooni

Tallinna börsil oli üldine langemine.

FOTO: Pm

Tallinna börsilt on tänavu haihtunud üle 30 miljardi krooni – summa, mille eest Tallink saaks kümmekond uut laeva, Eesti eakatele võiks aasta otsa pensioni maksta ning Tallinna ja kahe-kolme suurema linna vahele oleks võimalik rajada neljarajalised kiirteed.Kui aasta alguses maksid kõik Tallinna börsil kaubeldavad aktsiad kokku 64,2 miljardit krooni, siis selle nädala alguseks oli nende väärtus kahanenud 33,4 miljardi kroonini. Keskmiselt on tänavu iga päev viinud börsilt 110 miljonit krooni.


Suur langus, mille põhjused peituvad üleilmses finantskriisis, Eesti majanduse languses ning terve maailma börside kukkumises, ei ole säästnud ühtki aktsiat. Teistest suhteliselt paremini on läinud Kalevi väärtpaberil, mille kukkumist saab mõõta vaid kuue protsendiga.


Samas pole Kaleviga tänavu märkimisväärselt tehinguid tehtud ning segaduse tõttu, mis selles firmas praegu valitseb, ei peagi suur osa analüütikuid nende väärtpaberit enam õigeks aktsiaks.


Kõige valusamalt on suur börsilangus tabanud mullu börsile tulnud Arco Vara, kelle aktsia on pisut enam kui üheksa kuuga kaotanud oma väärtusest ligi 80 protsenti. Nii suures kukkumises mängib oma osa ka kinnisvara tabanud üldine madalseis.


Kümnekroonise nimiväärtusega aktsiaga kaubeldakse praegu börsil vähem kui viie krooniga ehk aktsionäridel ei ole enam pooltki sellest rahast, mida väärtpaber teoreetiliselt väärt on.


Pärast mitut vahetust firma juhatuse esimeheks saanud Lembit Tampere ei soostunud eile ka spekuleerima teemal, kas Arco on praegu tegelikult rohkem väärt, kui on ettevõtte börsiväärtus.


Küll aga tunnistas ta, et keerulises majanduslikus olukorras on firmal raskusi projektide tarvis raha leidmisel.


See on Arco Vara sundinud laienemisel ja investeerimisotsuste tegemisel hoogu vähendama.


Viimast hoolimata tõigast, et mullu peibutas firma investoreid oma aktsiaid ostma just lubadusega laieneda hoogsalt väljaspool Balti riike.


Rahaliselt on Arco Vara investorid tänavu firma aktsiate odavnemise tõttu kaotanud üle 1,7 miljardi krooni. Alates börsile tulekust eelmise aasta juunis on firma väärtus kahanenud aga 87,3 protsenti ehk üle kolme miljardi krooni.


Üldsumma poolest on Tallinna börsil ka suuremaid langejaid, kuid protsentides on nende firmade aktsia sel aastal odavnenud siiski märksa vähem. Suuremate langejate edetabelis on teisel kohal Silvano Fashion Group, mille aktsia on üheksa kuuga odavnenud 68 protsenti.


Rahaliselt on suurima kaotuse läbi teinud Olympic Entertainment Group, mis on väärtuses kaotanud üle viie miljardi, ja Eesti Telekom 4,2 miljardi krooniga.

Protsentides on need firmad kaotanud vastavalt 64,1 ja 25,2 protsenti väärtusest.
Kuigi avalikkuses armastatakse mõõta börsifirmade suuromanike kaotusi, on kõige enam börsil tuulde lennanud siiski väikeinvestorite ja investeerimisfondide raha.


Nad on aktsiate eest maksnud reaalsetes kroonides, samas kui näiteks Olympicu suuromaniku Armin Karu või Kalevi osaniku Oliver Kruuda vara väärtus on rohkem virtuaalne.


Mis Tallinna börsist edasi saab, on väga raske ennustada, sest suuresti sõltub käekäik muust maailmast.


Nii peatati eile börsitehingud Islandil kuni järgmise nädala esmaspäevani, pärast seda kui finantsjärelevalveamet FSA võttis oma kontrolli alla riigi suurima panga Kaupthingi. «Kauplemine katkestati ebatavalise olukorra tõttu turgudel,» seisis Reykjaviki börsi teates.


FSA või riigi kontrolli all on veel kaks suurt Islandi panka – Glitnir ja Landsbank.
Kui finantskriis jätkub ning suurpangad ka edaspidi pankrotti vajuvad, ei ole paremaid päevi oodata ka meie börsil. Peaks kriis aga peatuma, võib oodata börsi kosumist.


Investeerimispanga SEB Enskilda aktsiaturgude direktori Sten Sumbergi sõnul saab praegu börsi tulevikust rääkides lähtuda vaid tõenäosusest. Seega on raske anda ka ühest hinnangut, kas hullemad ajad on möödumas või kestab kriis edasi.


Sestap ei taha ta anda ka õpetust, kas aktsiaid praegu osta või veel soodsamaid hindu oodata.


«On huvitav aeg ostmiseks ja riskimiseks,» tõdes Sumberg. «See ei tähenda siiski, et kaotada pole võimalik. Investeerimisel on alati risk olemas.»

Suuromanike kaotused

Armin Karu, Olympic Entertainment Groupi suuromanik


Ligi 2,5 miljardit krooniToomas Annus, Merko Ehituse ja Järvevana suuromanik


Ligi miljard krooniRichard Tomingas, Arco Vara suuromanik


Ligi 300 miljonit krooni

Tagasi üles