Ettevõtete ja majapidamiste laenumaht kasvas novembris 7,4 protsenti

Sularaha. Foto on illustreeriv.

FOTO: PantherMedia / Scanpix

Eesti Panga teatel jätkus novembris Eesti ettevõtete ja majapidamiste laenu- ja liisinguportfelli kasv, tõustes aastases võrdluses 7,4 protsenti.

Laenude ja liisingute kogumaht suurenes kuuga 115 miljoni euro võrra ja moodustas novembri lõpus 17,1 miljardit eurot, teatas pank.

Ettevõtete laenude ja liisingute maht kasvas novembris aastaga 9,1 protsenti. Panga sõnul on kasvanud enamiku sektorite laenumaht. Aasta jooksul on suurenenud kõige enam kinnisvaraettevõtete laenud. Samas aasta esimeses kolmes kvartalis vähenes ettevõtete laenamine välismaalt ning ettevõtete koguvõlg eriti ei muutunud.

Eluasemelaenude portfelli aastakasv kiirenes novembris 5 protsendini. Uusi eluasemelaenusid väljastati 93 miljoni euro väärtuses, mis on samas suurusjärgus kui paaril viimasel kuul, kuid ligikaudu 15 protsenti rohkem kui samal ajal aasta tagasi. Novembris kasvas nii lepingute keskmine väärtus kui ka arv. Majapidamiste muude laenude kasv püsis kiire. Sellest suurima osa moodustas autoliising, mille kogumaht suurenes novembris aasta võrdluses 16 protsenti.

Eluasemelaenude keskmine intressimäär, mis vahepeal pisut tõusis, on viimastel kuudel langenud aasta alguse tasemele. Eluasemelaenude intressimäärade arengut on mõjutanud ka see, et eluasemelaenu aktiivselt pakkuvate pankade hulk on varasemast suurem. Novembris välja antud eluasemelaenude keskmine intress oli 2,3 protsenti.

Tähtajaks tasumata laenude maht püsis väike. Kuu lõpus oli rohkem kui 60 päeva maksetähtaega ületavate laenude maht 180 miljonit eurot, mis moodustas 1,2 protsenti laenuportfellist.

Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste mahu kasv oli novembris samuti kiire. Ettevõtete hoiused kasvasid aasta võrdluses 9,7 protsenti ja majapidamiste omad pisut aeglasemalt, 7,6 protsenti. Kuuga suurenes hoiuste kogumaht 149 miljoni võrra 11,5 miljardi euroni.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles