Riigi riskikapitali juhtimine läheb omadele
Lisatud Ville Jehe kommentaar.

Arengufond.

FOTO: Arno Saar / Õhtuleht

Eesti Arengufondi ja SmartCapi korraldatud erafondivalitseja konkursi võitjaks osutus Tera Ventures, mille moodustasid konkureerimiseks SmartCapi enda senised juhid.

«Tera Ventures on Eesti turul tegutsemist alustav riskikapitali fondivalitseja, kuhu kuuluvad SmartCapi senised investeeringutejuhid Andrus Oks, Stanislav Ivanov ning nõunik James Patrick McDougall,» teatas SmartCap.

Arengufondi juht Ville Jehe selgitas Postimehele, et SmartCapi tegevus on praeguseks jõudnud sinnamaani, et ühelt poolt on investeerimisportfellil hästi  läinud ja teiselt poolt on tekkinud üks tugevamaid investeeringute juhtimise tiime Ida-Euroopas. «Oleks olnud rumalus välistada nende võimalus konkursil osaleda,» nentis Jehe. «Need inimesed oleks muidu läinud erasktorisse tööle, oleksime kaotanud head spetsialistid.»

Eraldasime majas sees konkursiprotsessi absoluutselt kindlate seintega, kinnitas Jehe.

Võitja valis välja sõltumatu ekspertkomisjon, kes pole tõesti millegagi Eestis seotud olnud, isegi nende nimed pole teada, lausus Jehe. Teised konkursil osalejad olid Iisraeli  ja Euroopa taustaga.

Jehe rõhutas, et üle antakse ainult haldusleping, investeerimisportfell jääb ikka riigi omandusse.

Jehe sõnul oli tänane sündmus oluline etapp Arengufondi reorganiseerimisel. Esimene oli seiretegevuse üleandmine riigikantselei juurde loodud seirekeskusele, tänane oli teine, kolmas on StartupEstonia üleandmine Kredexile ja neljas on SmartCapi all oleva juba akumuleerunud raha üleandmine, mida tehakse kiirendina. Kiirendi opereerija leidmiseks konkurss käib, see lõpeb aprillis.

SmartCap asutati neli aastat tagasi Arengufondi tütarettevõttena ja riik on sinna pannud üle 33 miljoni euro. SmartCapi portfellis olevad tuntud iduettevõtted on kaasanud portaali Geenius andmeil veel umbes 30 miljoni euro ulatuses grante ja umbes 70 miljoni euro väärtuses investeeringuid, millest suurema osa moodustab välisinvestorite raha.

Kokku on fondi portfellis hulk Eesti edukamaid idufirmasid nagu VitalFields, Lingvist, Jobbatical, Defendec, Sportlyzer ja teisi. SmartCapi kõige tuntum edulugu on GrabCAD, mis leidis ostja väidetavalt 100 miljoni dollari eest

Euroopa Investeerimispanga (EIB) esindaja Bruno Robino sõnul olid kõigil teises voorus pakkumise teinud meeskondadel omad tugevused.

Tera Ventures’i kui võitja tugevustena toodi välja pakkumise finantstingimuste atraktiivsus ning selge pikaajalise visiooni olemasolu nii portfelliettevõtete väärtuse kasvatamise kui enda rolli osas Eesti riskikapitalimaastikul.

Samuti tunnustati meeskonna häid teadmisi kohalikust riskikapitaliturust ning seda, et tegu on end varasemalt tõestanud ja kokkutöötanud meeskonnaga.

Robino ütles, et valikukomitee nägi oodatult kõrget kandidaatide taset. Tema sõnul muutub olemasoleva portfelli valitsemine riigile soodsamaks tänu pakutud madalamale valitsemistasule.

«Kuna uue fondivalitseja meeskond investeerib portfelli ka omakapitali, on fondivalitsejal oluline lisamotivatsioon portfelli väärtust maksimaalselt kasvatada,» rõhutas Robino. 

SmartCapi fondijuht Sille Pettai sõnul algavad nüüd läbirääkimised reorganiseerimise tehniliste detailide osas Tera Ventures'i esindajatega.

Läbirääkimiste tulemusel loodetakse anda investeerimisportfelli juhtimine üle erafondivalitsejale 2017. aasta I kvartalis. Teiseks ja kolmandaks jäänud kandidaatide pakkumised on pandud ootele, et Tera Ventures’ga läbirääkimiste ebaõnnestumisel jätkata läbirääkimisi sobiva lahenduse osas pingereas järgmise meeskonnaga. 

Kokku osales konkursil kuus meeskonda, kellest neli kvalifitseerusid teise vooru ning said sellega võimaluse tutvuda olemasoleva otseinvesteeringute portfelliga, kujundada strateegia investeeringute edasiseks haldamiseks ning teha lõpliku pakkumise EIB ettepanekul määratud valikukomiteele.

Reorganiseerimise järgselt jätkab sõltumatu erafondivalitseja investeerimistegevust varasemate põhimõtete järgi – investeeringuid portfelliettevõtete omakapitali tehakse üksnes koos teiste erainvestoritega.

Konkursi võitja peab investeerima uude fondi omakapitali ning juhtima seda turutingimustel. Uuele erafondivalitsejale ei anta üle seni väljutud investeeringutest saadud tulu ega osalusi, millest Arengufond või SmartCap väljub enne uue fondivalitseja tegevuse algust.

Käesoleva konkursiga saab läbi järjekordne etapp Eesti Arengufondi ja SmartCapi tegevuse reorganiseerimisest. Varasemalt on reorganiseerimise osana juba toimunud seiretegevuse üleandmine Riigikogu Kantselei juurde moodustatud Arenguseire Keskusele ja Eesti idufirmade tugiüksuse Startup Estonia tõstmine KredExi koosseisu ning hetkel on SmartCapis juba uue fondifondi kontseptsiooni raames käimas kiirendifondidesse investeerimise protsess.

Tagasi üles
Back