Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nafta hinnaralli võib jääda lühiajaliseks

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
OPECi president Mohammed Saleh Al Sada ja peasekretär Mohammed Barkindo kolmapäeval Viinis pärast kartelli koosolekut peetud pressikonverentsil. | FOTO: Heinz-Peter Bader/Reuters/Scanpix

Pärast pikka aega kestnud läbirääkimisi jõudis Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) kolmapäeval kokkuleppele toodangu kärpimises 1,2 miljoni barreli võrra ööpäevas.

Kuna jaanuari algusest tehtav kärbe oli suurem, kui esialgu oodati, ning peale selle on naftakartellivälised riigid eesotsas Venemaaga lubanud toodangut vähendada kokku 600 000 barreli võrra, reageeris nafta hind kolmapäeva õhtul 10-protsendilise tõusuga.

Samas hoiatavad analüütikud, et hinnatõus võib jääda lühiajaliseks. Venemaa on lubanud kartelliväliste riikide kärpest anda poole, aga spetsialistid kahtlevad, kas see ikka nii kindel on.

Enne kohtumist oli Venemaa valmis vaid praegust toodangumahtu külmutama, aga selle nädala alguses andis mõista, et on nõus seda ka vähendama. Kuna Venemaa toodang kasvas nõukogudejärgse aja kõrgeimale tasemele, 11,4 miljoni barrelini ööpäevas, arvab mitu analüütikut, et sealne vähenemine tuleb pigem toodangu loomulikust kahanemisest kui kärpest, kirjutab Financial Times.

Pealegi pole selge, kust tuleb teine pool kärpest – 300 000 barrelit. Majanduslehe sõnul on sellisele valmisolekule viidanud Kasahstan ja Omaan, aga detaile selle kohta pole veel teada. OPECi väliste naftariikide kohtumine peaks toimuma järgmisel reedel. Lisaks ütlesid Aasia naftakauplejad Reutersile, et toodangu kärpimine võib kaasa tuua suurema pakkumise tankeritest ja USAst.

«Vähendamine OPECi poolt kompenseeritakse toodangu suurenemisega USAs, kus puurtornide arv on juba kasvanud,» ütles Reutersile naftakontserni Indian Oil Corporation finantsjuht Arun Kumar Sharma.

«Seega, nafta ülepakkumine turul jääb. Kui mingit mõju on, siis jääb see lühiajaliseks,» lausus ta.

Tagasi üles