Eften investeeris tänavu ärikinnisvarasse 140 miljonit eurot

Eften Capitali juht Viljar Arakas.

FOTO: Tairo Lutter

Eften Capital investeeris 2016. aastal uutesse ärikinnisvara objektidesse 140 miljonit eurot.

«Kui 2015. aastal investeerisime kokku viide ärikinnisvara projekti 110 miljonit eurot, siis tänavu oleme omandanud kuus ärihoonet koguväärtuses 140 miljonit eurot,» seisab ettevõtte kodulehel.

«Üle poole kogu uute investeeringute mahust moodustas Domina kaubanduskeskuse ost Riias. Domina tehingu väärtuseks oli 74,5 miljonit eurot, müüjaks KanAm Grund, MIs omandas keskuse 2006. aastal Pro Kapitalilt 152 miljoni euro eest,» seisab lehel.

Lisaks omandas Eften Real Estate Fund III tehingu käigus kolm DSV kontsernile kuulunud logistikakeskust Tallinnas, Riias ja Vilniuses, mille üürimist jätkab DSV kontsern. Eften Kinnisvarafond II AS omandas Citycon'ilt Magistrali kaubanduskeskuse Tallinnas, Mustamäel.

Aasta viimases ostutehingus omandas Eften Real Estate Fund III büroohoone L3 Vilniuses, müüjaks oli E.L.L. Kinnisvara.

Colliers Internationali hinnangul kujuneb Balti riikide tänavuseks kogu ärikinnisvara investeeringute mahuks 1,17 miljardit eurot, mis annab Eften Capitalile ettevõtte hinnangul 12-protsendilise turuosa ja mahulises mõistes Baltikumi turul esikoha.

«Laiemalt turu väljavaadete osas oleme pessimistlikumad kui paljud meie konkurendid. Nimelt hindame Balti ärikinnisvaraturu tootlusi sedavõrd madalaks võrreldes näiteks Kesk- ja Ida-Euroopa teiste pealinnadega. Aastaid püsinud konkurentsieelis, kus Balti ärikinnisvaraturu tootlused olid selgelt kõrgemad, enam niivõrd ei kehti,» kirjutab ettevõte lehel.

«Tegemist on müüja turuga, kus huvi ja reaalne võimekus investeerida ületab investeerimiskõlbulike objektide arvu. Uute investeeringute osas oleme konservatiivsel positsioonil, kuna peame turu üldist hinnataset kõrgeks,» märgitakse lehel.

Ärikinnisvara investeeringute finantsmudelid on Efteni hinnangul üles ehitatud eeldusel, et üürihinnad kasvavad koos inflatsiooniga.

«Kui üle aastate on põhjust oodata 2017. aastal inflatsiooni kasvu, siis sama ei saa prognoosida üürihindadele. Uut üüripindade pakkumist on juurde tulemas igas ärikinnisvara segmendis ja seda igas Balti pealinnas. Seega on üürihinnad liikumas külgsuunas ja pigem on surve vakantsuste suurenemisele ning üldisele üüritaseme alanemisele,» märgib Eften.

Aasta lõpu seisuga kuulub Eften Capitali valitsemise alla 46 ärihoonet turuväärtusega 500 miljonit eurot, milles opereerib kokku üle 900 üürniku. Eften Capital on suurim ärikinnisvarafondide valitseja Balti riikides.

Tagasi üles