Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Paberite järgi on Konju kitsejuust Eesti päritolu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Maaeluminister Martin Repinskile kuuluv Konju farm Ida-Virumaal. | FOTO: Liis Treimann

Pärast eelmisel nädalal ilmunud Eesti Ekspressi lugu, mis esitas kahtlustuse, et Konju kitsejuustu nime all müüdav juust ei ole Eesti, vaid Hollandi päritolu, kontrollis veterinaar- ja toiduamet (VTA) maaeluminister Martin Repinskile kuuluvast kitsefarmist pärinevat toodet, mis osutus Eestis valminuks.

«Me tegime ainult ühe konkreetse kontrolli seoses Eesti Ekspressis ilmunud artikliga. Me uurisime seda seoses kahtlusega, kas see võib sisaldada Hollandis toodetud juustu,» selgitas VTA pressiesindaja Martin Altraja, vahendab ERR.

VTA järelevalveametnik käis farmis kohapeal ja uuris põhiliselt dokumentatsiooni jälgitavuse põhjal, kas Konju farm on kasutanud Hollandi päritoluga juustu Eesti toodetes või mitte. «See üks juust, mille kohta Eesti Ekspress meile pildi saatis, on vastavalt dokumentatsioonile valmistatud tõepoolest Eestis ja Eesti kitsepiimast,» kinnitas Altraja.

Postimehele lisas ta, et kuna iga toote valmimisetapp peab olema paberil kirjas, siis peab seda kirjeldama ka vastav dokumentatsioon.

«Ega seda muud moodi kontrollida ei saagi,» nentis Altraja. Hügieeninõuete täitmist ega muid Konju kitsefarmile Eesti Ekspressi möödunudkolmapäevases loos ette heidetud asjaolusid amet selle käiguga ei kontrollinud.

Viimasel kahel aastal on VTA teinud maaeluminister Martin Repinskile kuuluvasse Konju kitsefarmi kümme kontrollvisiiti, neist kahel korral oli tegemist vihjepõhise käiguga.

Neist esimene laekus ametile 30. jaanuaril 2015. Martin Altraja sõnul oli vihje sisuks, et R. Capital OÜ (mis oli Konju Kitsefarm OÜ nimi kuni 20. oktoobrini 2016) poolt on toodetud kohupiim, mille märgistusel on viidatud maheda tooraine kasutamisele. Teine vihje pärineb selle aasta 1. aprillist. «Kodanik saatis pildi kitsepiima pudelist, pudel oli olnud külmikus pikali ja pudeli sisepinnale oli tekkinud sade,» kirjeldas VTA pressiesindaja.

Kümne kontrollkäigu peale tegi VTA Konju kitsefarmile 30 ettekirjutust, neist 14 ettekirjutust pärinevad 2015. aastast ja 16 sellest aastast. «Iga ettekirjutuse täitmiseks antakse aeg ja tehtud ettekirjutusi täidetakse ettevõttes üldjuhul tähtaegselt ning jooksvalt, seega võib öelda, et tegemist ei olnud tõsiste rikkumistega,» sõnas Altraja.

Mullu oli enim ehk kolm ettekirjutust seotud proovide võtmise ja analüüsimisega. Sel aastal oli enim ettekirjutusi ehk neli tehtud toidukäitlemise ruumide osas.

«Üks kord oli näiteks nii, et pakendi tekst ei olnud korrektne, parandasime seda, ettekirjutus sai täidetud. Teine kord näiteks oli nii, et üks väljapääs ei olnud korrektsel kohal, pidime selle teisele kohale panema,» märkis Martin Repinski nende ettekirjutuste osas ise reedel maaeluministeeriumis toimunud pressikonverentsil.

Konju kitsefarmis on viimastel andmetel 517 kitse ja 94 veist. Lisaks kitsejuustu tootmisele ja toorpiima müümisele on ettevõttel tegevusluba ka lehmapiimast kohupiima ja kohupiimatoodete valmistamiseks.

Tagasi üles