Energia talvepakett kummutab arusaama säästust

  • Brüsseli plaan kummutab korteriühistute seniste investeeringute finantsalused.
  • Elektritarbijad sunnitakse ostma loodavalt üle-Euroopaliselt võimsuste turult.
  • Konkurentsiameti nägemuses muudab kavandatav topeltbörs süsteemi keerulisemaks.

Einari Kisel Maailma Energeetikanõukogust rääkis, et tavainimesele tähendab kavandatav muudatus, et väiksema tarbimise korral tuleb ikkagi maksta kogu paketi eest.

FOTO: Tairo Lutter

Brüsselis küpsev seadusemuudatus pöörab eestlastele nelja aastaga harjumuspäraseks kujunenud elektrituru pea peale, sest tarbijad hakkavad tulevikus lisaks tarbitud elektrile maksma võimsustasu ka reservis seisvatele elektrijaamadele.

Tellijale

Euroopa Komisjonis tuleb lähipäevil arutlusele 1000-leheküljeline nn energia talvepakett, millega igakuine voolumõõtja näitude lugemine vajub ajalukku, sest elektrit hakatakse müüma nii nagu telekommunikatsiooniteenuseid, pakettidena.

«Tavatarbija peab suutma ütelda, kui palju ta maksimaalselt tarbib. Tema jaoks koostatakse turul olevate elektrijaamade võimsuse ja isikliku elektritarbimise kokteilina pakett. Kui ta tarbib prognoositust vähem, siis maksab ta ikka kogu paketi eest. Kui ta aga tarbib prognoositud mahust rohkem, siis selle jaoks kehtib eraldi hind, mis on kõrgem tavapärasest elektri hinnast,» selgitas Maailma Energeetikanõukogu vanempartner Einari Kisel.

Tagasi üles