Euroopa Nõukogu hoiatas mitmekultuurilisuse eest

Thorbjorn Jagland.

FOTO: John McConnico/AP

Euroopa inimõiguste konventsiooni kaitsja ja valvaja Euroopa Nõukogu asus toetama üha kasvavat riigipeade hulka, kes tunnistavad mitmekultuurilisuse  täielikku läbikukkumist ja hoiatavad sellest tulenevate julgeolekuriskide eest.

«Nagu me tänapäeval asjast aru saame, võimaldab mitmekultuurilisus paralleelsete ühiskondade teket riikide sees,» ütles Financial Timesile antud intervjuus Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland.

«Sellele tuleb lõpp teha. Samuti on selge, kuivõrd ohtlike ja radikaalsete ideede kasvulavaks mõned paralleelühiskonnad on kujunenud. Terrorism ei ole meile vastuvõetav.»

Jagland astus välja Saksa kantsleri Angela Merkeli, Briti peaministri David Cameroni ja Prantsuse presidendi Nicolas Sarkozy kaitseks, kes on kõik hiljuti hoiatanud, et erinevaid kultuure külg külje kõrvale elama julgustades on kahjustatud rahvuslikku identiteeti ning aidatud kaasa sisserännanud noorsoo radikaliseerumisele.

Cameron väitis isegi, et vältimaks riigiabi suunamist Briti väärtustele vastanduvatele rühmitustele tuleb rakendada uut «lihaselist liberalismi».

Euroopa liidrite väljaütlemised on olnud paremäärmuslaste meele järele, kes näevad peavoolupoliitikute «parempöördes» õigustust oma jäikadele seisukohtadele immigratsiooni, rassi ja julgeoleku küsimustes.

Vasakpoolsed ja moslemirühmitused on aga protestikisa tõstnud, nähes endid ülalmainitud vihjete märklauana.

Jagland ütles, et Euroopa liidrid on algatanud «olulise debati», millega tuleb kindlasti jätkata. «Samas tuleb jälgida, et me multikulturalismi valesti ei mõistaks, kuna kultuuride mitmekesisus on tervitatav,» ütles ta. «Kuid keskenduda tuleb sellele, mis meie ühiskonda koos hoiab.»

Merkel, Cameron ja Sarkozy on kõik rajanud oma argumendid Euroopa identiteedile, mille on välja kujundanud fundamentaalsed õigused, nagu need ka Euroopa inimõiguste konventsioonis välja on toodud.

Nii on seal kirjas sugupoolte võrdsus ja pealesunnitud abielu keeld.

«Me ei kavatse nõustuda suhtumiste ja käitumisega, mis sellele vastu käivad,» ütles Jagland.

Ta lisas, et ka hiljutised sündmused Põhja-Aafrikas näitavad, kuivõrd ohtlik oleks lasta Euroopa inimõigustel ja väärtustel lahustuda nn tolerantsis kultuuriliste ja rahvuslike iseärasuste suhtes.

«Inimõiguste kaitse on ka julgeoleku küsimus,» ütles ta. «Kui inimõigusi pole, on tagajärjeks ebastabiilne ühiskond.»

Sarkozy ütles, et Prantsusmaa ei kavatse lubada «erinevatest kogukondadest koosnevat ühiskonda. Kes tuleb Prantsusmaale, peab sulanduma meie ühtsesse kogukonda, rahvuslikku kogukonda. Kes sellega nõus ei ole, pole ka teretulnud».

Prantsusmaal on Euroopa suurim moslemi kogukond. Sisserännanud noorte meeste seas valitseb kõrge tööpuudus. 2005. aastal tabasid riigi eeslinnu, kus domineerivad Põhja-Aafrika immigrandid ja nende järeltulijad, suured tänavarahutused.

Euroopa Nõukogu on kutsunud kokku juhtivatest akadeemikutest ja endistest poliitikutest koosneva töörühma, et teha valitsustele ettepanekuid, kuidas kasvavate kultuuriliste erinevustega toime tulla.

Raportit on oodata maikuus.

Copyright The Financial Times Limited 2011.

Tagasi üles