Üllatavaid fakte pesumasinast ja pesu pesemisest

Pesumasin. FOTO: SCANPIX

Üle 100 aasta tagasi, 9. augustil 1910 patenteeriti maailma esimene elektrijõul töötav pesumasin. See tänaseks asendamatu majapidamisseade on aja jooksul läbi teinud võimsa muutumise.

Tänapäeval oleme juba harjunud kiirete, energiasäästlike ja äärmiselt vaiksete pesumasinatega, mida saab spetsiaalsel režiimil käivitada nutitelefoniga kas või autost või kontorist. Seetõttu reastasime pesumasinate arengu ja pesupesemise kohta mõned huvitavad ja üllatuslikud faktid, mis võivad tänapäeval tunduda lausa uskumatuna.

Esimesed algelised pesumasinad

Esimesed pesumasinad olid käsitsi opereeritavad ning valmistatud puidust. Hiljem valmistati need juba metallist – see arenguhüpe lubas masina all põletada puitu, et hoida vesi soe kogu pesutsükli vältel. Esimese kodumajapidamises kasutatava pesumasina leiutas ameeriklane William Blekstouns 1874. aastal. Toonane ilmaime oli mõeldud tema naisele sünnipäevakingituseks.

Esimene elektrijõul töötav pesumasin

Esimene elektrijõul töötav pesumasin «Thor» leiutati 1908. aastal, kuid patenteeriti kolm aastat hiljem – 1910. aastal. Kuna elekter ei olnud üldlevinud kuni vähemalt 1930. aastani, töötasid esimesed automaatsed pesumasinad siiski auru või bensiini jõul.

Automaatsed pesumasinad Euroopas

Esimene kodukasutuseks mõeldud automaatne pesumasin leiutati 1937. aastal, kuid Euroopas võeti need laialdasemalt kasutusele alles alates 1950ndatest aastatest. Peamiseks põhjuseks oli toonaste pesumasinate kõrge hind, Teise maailmasõja järgne majanduslangus ning sellega kaasnev madal ostujõud.

Olukord paranes alles 50ndate lõpuks. 1974. aastal leiutas Samsung oma esimese pesumasina, mis koosnes kahest osast, millest üks oli mõeldud pesemiseks ja teine kuivatamiseks, kusjuures ühest tuubist teise tuli riideid käsitsi tõsta.

Innovatsioonihüpe keskkonnasõbralikkuse suunas

Edasi on pesumasinate arengus toimunud tohutu innovatsioonihüpe. USA-s läbiviidud uuringu tulemusel on aga just pesumasinad need, mis tarbivad ligi neljandiku kogu majapidamises kasutatavast veest. Nii on ilmne, et pesumasinatootjad panevad viimasel ajal tootes ja disainis suuresti rõhku just seadmete keskkonnasõbralikkusele.

Moodne aeg nõuab nutikaid pesumasinaid

Tänapävased nutika kodu lahendused teevad majapidamise eest hoolitsemise oluliselt lihtsamaks, võimaldades kõiki kodumasinaid oma nutitelefoni abil kontrollida. Isegi, kui avastad, et oled hommikul tööle kiirustades või last lasteaeda viies pesumasina käivitada unustanud, piisab ühest nupuvajutusest nutitelefonil ning koju jõudes on pesumasin oma töö kenasti ära teinud. Ka telefon annab märku, kui nutika masina pesutsükkel on lõppenud, mis muudab pesupesemise veelgi sujuvamaks.

Nii oleme puidust ja puuküttel töötavate pesumasinate ajast jõudnud märkamatult nutikate pesumasinate ajastusse. Samas võime kindlad olla, et see pole veel kaugeltki kõik ning suurem hüpe ootab alles ees.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back