Pakosta: suve hakul oli diskrimineerivaid töökuulutusi rohkem

Töökuulutus

FOTO: ARNO SAAR

Võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta on saanud viimasel ajal rohkem pöördumisi selliste töökuulutuste kohta, mis tõrjuvad osad inimesed põhjendamatult tööle kandideerimisest eemale.

«Kui juba töökuulutus praagib osad inimesed põhjendamatult kandideerijate hulgast välja, siis tekitab see Eesti inimeste vahel valusaid lõhesid, tõrjub ja märgistab halvustavalt noori või küpsemas eas inimesi, mehi või naisi,» ütles Pakosta.

«Tööandja otsib kuulutusega inimest, kes on parim pakutud töö tegemiseks. Kuulutuses võib loomulikult nõuda tööks vajalikke oskusi ja kõike, mida iga inimene saab ise endas arendada – näiteks vajalikku keeleoskust, sobivaid isiksuseomadusi, vajalikku kogemust või haridust. Aga seda, mis inimesest endast ei sõltu ja mis pole töökohaga ka üldse seotud, piiranguks seada pole inimlikult viisakas ja on ka seadusega keelatud,» rõhutas ta.

Näiteks pole kuidagi põhjendatud nõue kuulutuses, et alkoholipoodi müüjaks kandideerija tohiks olla kuni 35-aastane. «Aga miks mitte 36-aastane, kes on suurepäraste müügitulemustega ning toob seega ettevõttele tublisti kasumit?» imestas Pakosta.

Volinik rõhutas, et diskrimineeriv töökuulutus on seadusega keelatud. «Inimestel on õigus vajalike oskuste olemasolul kandideerida ja tööle valituks osutuda ka siis, kui ületavad diskrimineerivaid piiranguid kuulutuses, samuti on õigus tööandjalt nõutada valuraha.»

Loe ka neid

Tagasi üles