Euroopa kriisikõnelused: alanud nädal toob arvukalt kõrgetasemelisi kohtumisi

Ühendkuningriigi ja ELi lipud.

FOTO: SCANPIX

Pärast Suurbritannia rahvahääletust Euroopa Liidu (EL) liikmesuse üle on sel nädalal oodata mitut tippkohtumist nii ELi tasandil kui ka kahepoolsete kõneluste näol, kirjutab BBC.

Esimesed kohtumised toimuvad juba täna, kui Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kohtub Berliinis ELi ülemkogu eesistuja Donald Tuskiga. Sellele järgnevad kõnelused Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'i ning Itaalia peaministri Matteo Renziga. Õhtupoolikul on oodata ka valitsusjuhtide ühisavaldust, pärast mida peaksid läbirääkimised jätkuma õhtusöögil.

Homme koguneb erakorralisele istungile Brüsselis Euroopa Parlament, et arutada Brexiti järelmeid. Istungil peaksid kõnelema Donald Tusk ning Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Samuti on oodata sõnavõtte fraktsiooniliidritelt, teiste seas ka Brexiti pooldajalt Nigel Farage'ilt.

Sama päeva pärastlõunal saabuvad Brüsselisse ELi ülemkogule ka liikmesriikide valitsusjuhid. Tippkohtumisel on oodata Briti peaministri David Cameroni briifingut kolleegidele, kus ta peaks selgitama poliitilist olukorda Ühendkuningriigis. 

Kolmapäeval läheb ülemkogu edasi riigijuhtide hommikusöögiga, kus Cameron enam ei osale. Hommikused kõnelused peaksid keskenduma Suurbritannia lahkumisprotsessile EList ühenduse toimimise leppe artikli 50 alusel. Samuti on ülemkogu eesistujal Tuskil plaanis algatada laiapõhjaline arutelu ELi tuleviku üle. Kokkuvõtteid tippkohtumisest on oodata pärastlõunastel pressikonverentsidel.

Tagasi üles