Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ministeerium pani energiakriisi ennustades mööda

4
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Estover: ministeeriumi hinnang ei kehti, sest lehmi ei saa välja lülitada.
  • HKScan: lihakombinaat ei ole lamp, mida saab korraks välja lülitada.
  • Estonian Cell: tootmisprotsessi sõrmenipsust peatada pole võimalik.
Estoveri tegevjuht Hannes Prits rääkis, et kõrge elektrihinna tõttu ei saa kõne allagi tulla piimatööstuse seiskamine. | FOTO: Margus Ansu

Ettevõtjad peavad võimatuks majandusministeeriumi arusaama, et kohaliku elektritootmise kadumisel tekkida võiva energiakriisi korral hakkavad tootmisüksused kulude kokkuhoiuks ennast ise vooluvõrgust välja lülitama.

Varem külmal talvel tekkida võiva elektridefitsiidi reguleerimiseks tarbijate välja lülitamisest teatanud majandusministeerium tõttas oma seisukohta täpsustama, selgitades, et see tuleb kõne alla vaid energiakriisi korral. Kuid elektriturg peletab kriisi Eestist eemale.

«Elektrituru tõttu ei ole energiakriis Eestis võimalik, sest kui elektri pakkumine jääb nõudluse kasvades piiratuks, tõuseb hind väga kõrgele ja tööstustarbijad koormavad ennast ise alla,» selgitas majandusministeeriumi energeetika asekantsler Ando Leppiman. «Kedagi ei ole vaja sundkorras välja lülitada ja elanikke ei hakata kohe kindlasti välja lülitama.»

Ettevõtjad seevastu kinnitasid, et jätkavad tootmist ka ootamatult kerkiva elektrihinna korral, sest liinide välja lülitamine toob veelgi suuremat kahju.

«Estoveri piimatööstuse puhul ei näe ma võimalust, et lülitame tootmise elektri hinna tõttu välja, sest me pole seni õppinud lehmi välja lülitama,» ütles ettevõtte tegevjuht Hannes Prits. «Uus käivitamine kujuneb pidevast töös hoidmisest palju kulukamaks.»

Rahvusvahelisele ärikogemusele tuginedes peab Estover energiakriisi Eestis võimalikuks. «Kui eelmisel aastal oli Ida-Euroopas põua tõttu energiakriis, siis meie Poola partner lülitati sunniga võrgust välja,» selgitas Prits. «Poola ministeerium ei hoiatanud võimalikust kriisist, kuid meile tähendas see oluliste tarnete hilinemist ligi kuu aja võrra.»

Elektrihinna mõjul tootmise peatamist ei pea võimalikuks ka lihatootja HKScan Estonia juht Teet Soorm. «Tehas ei ole lamp, mida saab korraks välja lülitada ja sobival hetkel jälle põlema panna,» lausus Soorm.

«On mõeldamatu, et elektri turuhinnast lähtuvalt katkestaksid Rakvere lihakombinaat või Tabasalu lihatööstus mingitel päevadel või tundidel töö ja seega ka klientide tellimuste täitmise. Klient on kuningas ja jaekaubandus kindlasti ei suhtuks meie sellistesse seisakutesse mõistvalt. Turg tühja kohta ei salli, kohe on sise- ja väliskonkurendid oma toodetega lettidel.»

Isegi hotellipidajatel pole võimalik üksnes kõrge hinna tõttu elektri tarbimist vähendada, sest muidu peaksid nad oma klientideks olevad turistid ja ärireisijad mujale saatma.

«Baronsi hotelli energiamajandus on rajatud elektrile ning me ei saa oma kliente jätta kütteta, sooja veeta ja toiduta lihtsalt kõrge elektri hinna pärast,» rääkis Barons Holdingsi juhatuse liige Toomas Kapsta. «Peame kliendid ära teenindama kulutustest hoolimata.»

Eesti suurim elektritarbija Estonian Cell leidis, et praeguses turusituatsioonis on energiakriis ebatõenäoline, kuid kiiret tootmise välja lülitamist pidas ka see rahvusvaheline ettevõte võimatuks.

«Üksikutel tundidel tootmisprotsessi sõrmenipsust peatada pole võimalik, peame arvestama nii seiskamis- ja taaskäivitusaja kui ka sellega seotud kuludega,» selgitas Estonian Celli juhatuse liige Siiri Lahe.

Prognoosi, et tööstusettevõtted hakkavad elektri hinna lakke kerkides ise ennast kulude kokkuhoiu eesmärgil võrgust välja lülitama, ei pidanud realistlikuks ka Läänemaal ja Viimisis elektri jaotusvõrku haldava Imatra Elektri juhatuse liige Kaupo Kuurberg. «Ettevõtjad peavad tellimusi täitma ja tootmisprotsessi üleval hoidma,» selgitas ta. «Esimeses järjekorras lülitatakse vooluvõrgust välja vähem olulised tarbijad, kelleks on maapiirkondade elanikud: külad, suvilapiirkonnad, farmid.»

Ettevõtete ja elanike vooluvõrgust välja lülitamine energiakriisi korral võib esmalt tabada just Läänemaad, mille asustustihedus on üks hõredamaid.

Tagasi üles