Alkoholiaktsiisi laekumine kukkus kümnendiku

FOTO: SCANPIX

Veebruaris tõusnud alkoholiaktsiisi laekumine oli mais aasta varasemaga võrreldes 10,1 protsendi võrra väiksem. Rahandusministeerium ootab taastumist sügiseks.

«Deklareerimine on vähenenud seetõttu, et kaupmehed müüvad praegu aktsiisitõusu eel varutud madalama aktsiisimääraga kangeid alkohoolseid jooke, millelt on aktsiis tasutud varumise ajal. Seetõttu on ootuspäraselt väiksem uue ja kõrgema aktsiisimääraga toodete deklareerimine,» ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika analüütik Merilin Laos pressiteates.

Samas on tema sõnul vähenenud õlle deklareeritud kogused. Senine laekumine on olnud ootuspärane ning deklareerimistaseme tavapärast taastumist on oodata sügisel.

Kütuseaktsiisi laekus aasta esimese viie kuuga kokku 19,5 protsenti rohkem kui mullu samal ajal, samas mai laekumine oli 4,1 protsenti väiksem kui mullu samal kuul. Laekumise suure kasvu taga on eelkõige aasta alguses soetatud madalama aktsiisimääraga kütuse varud, mis tõstsid veebruarikuu laekumise tavapärasest oluliselt kõrgemaks. Viimastel kuudel on laekumine seevastu väiksem, kuna tarbijatele müüakse madalama määraga soetatud kütust, millelt on aktsiis juba varem tasutud.

Sotsiaalmaksu laekumise kasv aeglustus mais võrreldes möödunud aastaga 6,6 protsendile. Deklareeritud palgafondi kasv ulatus seejuures 5,5 protsendini. Palgasaajate arv on languses üheksandat kuud järjest. Aprillis vähenes palgasaajate arv 0,6 protsenti, kuid head sotsiaalmaksu laekumist toetab jätkuvalt kiire palgakasv.

Tegevusalapõhistel andmetel vähenes hõivatud töökohtade arv üheksandat kuud järjest, aprillis jäi hõivatud töökohti vähemaks 0,8 protsenti. Viimasel kolmel kuul on suurim langus olnud mäetööstuses, põllumajanduses ja energeetikas.

Viimase kvartali jooksul on palgafond kõige enam kasvanud tervishoius ja sotsiaalhoolekandes ning finants- ja kindlustustegevuses. Majutustegevus, mis oli eelmisel aastal mõjutatud välisturistide arvu langusest, näitab taastumise märke – palgafondi kasv on olnud sel aastal keskmiselt ligikaudu 9 protsenti ning majutatute arv on aegade kõrgeim.

Aeglane kasv oli seevastu veonduses ja laonduses, ehituses ja põllumajanduses. Palgaväljamaksed kahanesid mäetööstuses.

Tagasi üles