Neivelt: Euroopa Keskpank viib ellu riskantset poliitikat, kuid teised lahendused oleksid veel riskantsemad

10-eurosed rahatähed

FOTO: SCANPIX

Euroopa Keskpank viib ellu väga riskantset poliitikat, kuid teised lahendused oleksid ilmselt veel riskantsemad, sellises olukorras tekib aga küsimus, mis saab meie pensionisammastest, kirjutas Indrek Neivelt oma blogis.

Euroopa Keskpank astus sel nädalal sammu, mida temalt oodati, kui langetas kõiki põhilisi intressimäärasid ja otsustas laiendada võlakirjade kokkuostuprogrammi 80 miljardi euroni kuus, kirjutas Neivelt blogis.

Üleliigsest võlakoormast, mis paljusid riike koormab, saab tema sõnul lahti kas võla osalise kustutamisega või inflatsiooniga. «Inflatsioon peab olema kõrgem kui võlakirja intress. Kui niimoodi kümme või kakskümmend aastat «aurutada», muutuvad laenusummad väikeseks ja laenusaajad jällegi maksejõulisteks. Keegi meist ei taha ju nõustuda olukorraga, kus ühe hetkega tuleb näiteks hoiustest või pensionisambast veerand või kolmandik maha kirjutada,» arutles Neivelt.

«Palju valutum on kümmekond aastat igal aastal teenida protsent või kaks inflatsioonist madalamat intressi. Ning sisuliselt kaotatud veerandist või kolmandikust pika aja jooksul lahti saada. See küll ei meeldi hoiustajatele, aga demonstratsioonile veel keegi ei lähe. Just niimoodi raha juurde trükkides on viimased aastad hoiustajate taskust raha võetud ja laenusaajatele antud. Ja nii see jätkub veel mõnda aega,» jätkas Neivelt.

«Igal juhul viib Euroopa Keskpank ellu väga riskantset poliitikat, aga teised lahendused oleksid ilmselt veel riskantsemad,» lisas ta.

Neivelti sõnul tekib sellises olukorras küsimus, mis saab meie pensionisammastest. «Kas on mõtet korjata pensionipõlveks, kui meie pensionifondide tootlused on nii madalad? Või on kasulikum hoopis osta mingi reaalne vara? Juba mõnda aega on õhus küsimus, kas riik ei peaks laenu võtma? Igal juhul murrangulistel aegadel ei ole olnud kasulik olla hoiustaja. Küsimusi on rohkem kui vastuseid ja aeg on aruteludeks küps,» kirjutas Neivelt.

Tagasi üles