Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Konkurentsiamet keelas G4Sil hinnaga mängimise

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • G4S Eesti peab konkurentsiameti määratud hinna juurde jääma 2018. aasta lõpuni.
  • Turuliider peab uue rahaveoteenuse pakkuja väljailmumist vähetõenäoliseks.
  • Swedbank tervitab konkureeriva rahavedaja tulekut.
Turvakontsern G4S on Eestis sularahaveo alal pikka aega olnud turgu valitsev ettevõtte. | FOTO: Liis Treimann

Eesti ainuke rahavedaja G4S sattus pahameeletormi kätte, sest peab konkurentsiameti nõudel osale klientidele hinda tõstma ega tohi seda langetada, kui sama teenusega tuleb turule USS.

G4S Eesti juht Priit Sarapuu. | FOTO: Liis Treimann

Coop Eesti Keskühistus vannutakse tulist kurja. Veel mullu sai suurim kaubanduskett kasutada rahavedaja Eurex CS pakutavat sularahaveo teenust, mis oli konkureeriva G4Si omast hinnanguliselt 30–40 protsenti odavam.

Kui aga rahvusvaheline turvahiid G4S  väikese konkurendi koos vara ja klientidega ära ostis, hakkas ta kohe ka hinda üles kruvima. «Selline olukord, kui turul on vaid üks teenuse pakkuja, ei ole kindlasti normaalne,» ütles Coopi juht Jaanus Vihand. «Tervitame igati uute konkurentide tulekut sellele turule.»

G4S saavutas nüüd üle mitme aasta sularahaveo äris taas ainuvalitseja positsiooni, kuid asjade seis ei lase saavutust hetkegi nautida.

Selleks et takistada sularahaveo turule tulevat Eurex CSd, pakkus rahvusvahelise finantsvõimendusega G4S klientidele valikuliselt konkurendist märkimisväärselt odavamat hinda.

2012. aastal esitas Eurex CS konkurentsiametile kaebuse G4Si hinnastamise kohta. Pika võitluse järel teatas konkurentsiamet, et alates 2015. aasta algusest peab G4S kasutusele võtma uued hinnakujunduse põhimõtted, mis laienevad ühetaoliselt kõigile uutele ja vanadele klientidele.

Ehk lihtsamalt öeldes, kui G4S pakub ühele kliendile soodsamat hinda, peab ta seda pakkuma kõigile klientidele. Kusjuures hinnakujundus peab vastama konkurentsiametiga kokku lepitud mudelile.

«Uus hinnakujundus puudutab üksnes seda, millistel asjaoludel tohib G4S Eesti oma klientide hindu eristada, mitte kui kõrged või madalad need olema peaksid,» selgitas konkurentsiameti järelevalveosakonna juhataja Juhan Põldroos.

«Kuna konkurentsiseadusest tulenevalt saab selliseid piiranguid seada üksnes turgu valitsevale ettevõtjale ja uustulnukad ilmselgelt seda ei ole, siis neile mingeid piiranguid ei laiene.»

G4S näeb konkurentsiameti seatud piirangutes ka helget poolt, sest väidetavalt oli sularahaveo teenus varem üles ehitatud süsteemitult ning hinnakujundus ei lähtunud alati kasumlikkuse nõudest. «Konkurentsiameti menetlusest tõusis G4Sile rohkem kasu kui kahju, sest varem puudus meil kindel hinnakiri ja arvestus teenuse kasumlikkuse üle,» rääkis G4S Eesti juht Priit Sarapuu.

«Konkurentsiameti uurimine sundis meid ka oma hinnasüsteemi paika panema. Meile tekkis kohustus ühtlustada hinnad sama malli järgi, mille tagajärjel osale klientidele hinnad langesid, osale tõusid. Suurtel kettidel läksid kohati hinnad alla.»

Turuliider peab uue rahaveoteenuse pakkuja väljailmumist vähetõenäoliseks, sest kogenud tegija hinnangul peaks ettevõttel väikeses Eestis kasumi teenimiseks olema vähemalt 40 protsenti turust. Vaatamata suurtele pingutustele ei suutnud aga Eurex CS mitme aasta jooksul võita isegi kümnendikku siinsest rahaveost.

Seetõttu arutleb G4S konkurentsiametiga suhteliselt rahulikul toonil lahenduste üle, kuidas tõsta varasemate Eurexi klientide hinnatase võimalikult valutumalt palju kõrgemale tasemele.

«Praegu suhtleme konkurentsiametiga, kuidas oleks õige käituda endiste Eurexi klientidega, kelle jaoks on hind 30–40 protsenti odavam meie teistest klientidest. Paneme selgelt paika perioodi, mille jooksul hinnatase ühtlustub,» lausus Sarapuu.

«Kui USS tuleb turule tehnoloogilise uuendusega, mida meie pole seni osanud välja mõelda, siis muudab see kogu mängu ja ka sularahaveo turgu. Kuid sellesse turunišši investeerimiseks on vaja välja pakkuda tõepoolest midagi ainulaadset.»

USS aga on veendunud, et just tema valdabki seda ainulaadset oskusteavet, mis Eesti sularahaveo äri senisest teisiti käima paneb. «USS Security tegeleb aktiivselt rahaveoteenuse ettevalmistamise ja tasuvusanalüüsiga. Tutvustame oma teenust siis, kui kõik detailid on paigas ja hoolikalt läbi kaalutud,» vahendas ettevõtte juhtide sõnumit USS Security kommunikatsioonijuht Martin Jaško.

«Konkurentsist rahaveoturul on võita vaid klientidel ning loodame kõiki sularaha kasutavaid Eesti ettevõtteid positiivselt üllatada.»

G4Si ja klientide vahel kasvanud pinged toetavad uustulnuka kuraasi. Rimi kaubanduskett tõstis hinnaläbirääkimistel tekkinud erimeelsuste tõttu oma poodidest välja isegi G4Si mehitatud valve. Olulisimad rahaveoteenuse kliendid plaksutavad ainult rahulolevalt käsi, kujutades ette olukorda, kui USS peaks tulema oma pakkumisega.

«Me ei sekku rahaveofirmade teenuseosutamisesse, kuid samas on igati tervitatav konkurents, kus klientidel on võimalik valida rahaveoteenuse osutajat,» ütles Swedbanki kommunikatsioonijuht Mart Siilivask. «Kuid teenusepakkuja peaks vastama kõigile panga  esitatud nõuetele.»

Selveri kaubanduskett, mis kasutab poodide mehitatud valveks oma omanikfirmale kuuluva Viking Security teenust, tervitab samuti olukorda, kus konkurents rahaveoteenust pakkuvate ettevõtete vahel suureneb. «Kindlasti oleme valmis tulevikus ka uute teenuseosutajate pakkumised üle vaatama,» sõnas Selveri kommunikatsioonijuht Erkki Erilaid. «Koostööpartneri valik sõltub juba konkreetselt pakutavast ehk sellest, milline on pakkuja taust, millise mahu ja ulatusega teenust pakutakse, kuidas tagatakse teenuse kvaliteet ja milliseks kujuneb selle hind.»

Valmisolekut rahavedajat vahetada avaldati ka leedulastele kuluvas kaubandusketis Maxima. Samas lisas selle rahvusvahelise kaubandusfirma esindaja, et ei kavatse Eestisse tuua endale kuuluvat sularahaveo ettevõtet, mis teenindab Maximat Leedus.

G4S Eesti peab konkurentsiametis heaks kiidetud kohustusi täitma ja uusi hinnastamispõhimõtteid rakendama vähemalt 2018. aasta lõpuni. Samas, kui G4S on selleks ajaks säilitanud turgu valitseva seisundi, ei tohi ta ka edaspidi oma kliente põhjendamatult ebavõrdselt kohelda.

USS kaalus Eurex CSi ostmist juba 2013. aastal, kuid hoogsa laienemise tõttu mehitatud valveteenuse turul ei jätkunud ettevõttel sularahaveo äri omandamiseks jõudu ega raha. Hoolimata sularahaveo mahu suurenemisest selle ajal ei ähvardanud USSi toonased juhid konkurente hinnasõjaga, sest seadsid eesmärgiks turvatöötajate palkade tõstmise.

Tagasi üles