Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rimi tõstis G4Si oma poodidest välja

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Detsembrist valvab Tallinna Ülemiste keskuse Rimis G4Si asemel USS. | FOTO: Sander Ilvest

G4S vihastas kaupmehed välja sularahaveo monopoolse teenuse kõrge hinnaga ning esimesena tõstis poodides seni edukalt turvateenust osutanud turuliidri tänavale Rimi kaubanduskett.

Rimis turuliidrile kuulunud koha üle võtnud USS Security lubab lähikuudel välja tulla G4Siga konkureeriva sularahaveo teenusega.

«Aasta algusest ei osuta G4S Rimile Eestis mehitatud valve teenust,» teatas Rimi pressiesindaja Katrin Bats.

Kauplusi valvavad nüüd G4Si asemel teised Rimi Eestile valveteenust osutavad turvaettevõtted. Lisaks turuliidrit kõige vihasemalt ründavale USSile suurenes koormus Batsi kinnitusel ka teistel partneritel: Grifsil ja Securitasel.

Kaubanduskett küttis rahvusvahelise turvafirma jalgealuse kuumaks põhjusel, et G4S oli saavutanud sularahaveos monopoolse seisundi (ostis mullu Eurexi) ja hakkas kliente hinnaga pitsitama. Sularahaveo hinda tõstis G4S vahetult enne Eurexi omandamist, põhjendades sammu konkurentsiametis kinnitatud hinnakirjaga ning kohustusega just selle hinnakirja alusel teenust osutada.

«Teistel turgudel, näiteks Lätis ja Leedus, kus sularahavedu pakub rohkem kui üks firma ning konkurents toimib, on teenuse hind isegi kuni 30 protsenti soodsam,» selgitas Bats. «On üsna tavapärane, et igasugune monopol tõstab hindu.»

G4S ei soovinud kommenteerida suhteid Rimiga, kuid lükkas ümber väite rahaveoteenuse hinna tõstmisest.

«Paistab, et keegi on natuke valeinfot levitanud, sest seoses Eurex CSi omandamisega G4S Eesti poolt ei ole Eurex CS sularahaveo klientide lepingutingimusi ja hindu muudetud. Lihtsalt teenust osutatakse neile G4Si kaubamärgi alt,» selgitas G4S Eesti kommunikatsioonijuht Reimo Raja.

Kuid ka teised Postimehega rääkinud turvaturu liidri kliendid ei andnud G4Sile armu. Eesti suurima kaupluste võrguga Coop Eesti Keskühistu nimetas ebanormaalseks olukorda, kui turul tegutseb vaid üks sularahaveo teenuse pakkuja, ning ei välistanud G4Si teenustest loobumist tulevikus.

«Rahaveoteenus ei jää selliseks nagu praegu, sest meie võitleme kindlalt teenuste kallimaks ajamise vastu,» lausus Coopi juhatuse liige Jaanus Vihand. «Seni pole me oma mehitatud turvateenuse lepinguid üle vaadanud, kuid teeme seda kohe, kui tuleb uus rahaveoteenuse pakkuja ja saame vaadata, mis turvateenus kogupaketina maksma hakkab.»

Coop leiab, et G4S peaks olema valmis rahaveoteenuse klientidega hinnakirja üle läbi rääkima ning mitte põhjendama oma ootusi konkurentsiameti kinnitatud hinnakirjaga.

«Meiega on ühendust võetud ja mõtteid vahetatud teemal, et turule võiks tulla ka teine sularahaveo pakkuja. Tegemist on nii pädevust kui ka tehnilisi võimalusi omava Eesti ettevõttega, mille nime ma praegu ei avalda,» lisas Vihand.

Ootust, et USS hakkab mõne kuu pärast rahaveoteenust pakkuma, kinnitas turvafirma osanik Mark Luts. «Tuleme teenusega välja, kui saame kriitilise massi kliente ja arvutused näitavad tegevuse kasumlikkust,» ütles ta.

Luts kummutas levinud arusaama, et rahaveoteenuse osutaja tuleb omadega välja ainult siis, kui kliendiks hakkab ka vähemalt üks suur pank (SEB või Swedbank) ning et raha saab vedada ainult kallite soomusautodega.

«Sellis juttu räägib turu valitseja selleks, et veenda kliente pakutava teenuse unikaalsuses ja kulukuses. Maailmas tehakse asju tänapäeval teisiti, minu inimesed tegelevad teenuse väljatöötamisega,» väitis Luts.

Detsembrist lisandus USSi valve alla kuus Rimi kontserni kuuluvat kauplust: Tornimäe ja Ülemiste kauplus Tallinnas, Lõunakeskuse ja Rebase tänava kauplus Tartus ning Säästumarket Haapsalus ja Põltsamaal.

Novembris ostis G4S raha ja väärisesemete veoga tegeleva Eurex CSi. Detsembris hakati Eurexi kliente teenindama G4Si kaubamärgi alt. G4S Eesti sularahadivisjonis töötab ligi 250 inimest, kes teenindavad 700 sularahaautomaati, enamikku pangakontoreid ja üle 450 ettevõtte.

Tagasi üles