Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured

Meeli Miidla-Vanatalu FOTO: Mihkel Maripuu

Vastamaks küsimusele, kas tööandja võib nõuda töötajalt koolituskulude tasumist, tuleb täpsemalt vaadelda tööandja ja töötaja kohustusi töösuhetes.

Tellijale Tellijale

Kui töötajaga on juba sõlmitud tööleping ja ta saadetakse koolitusele, siis on tööandjal töölepingu seaduse § 28 lõike 2 punkti 5 alusel kohustus tagada töötajale tööalaste teadmiste ja oskuste arendamiseks tööandja ettevõtte huvidest lähtuv koolitus. Sealjuures peab ta kandma koolituse kulud ja säilitama töötajale koolituse ajaks keskmise töötasu.

Konkreetsel juhul nõutakse esimese ohvitserina tööle asujalt koolituse läbimist, mis võimaldab tal juhtida teatud tüüpi lennuvahendit. Seega saab öelda, et see on tööülesannete täitmiseks hädavajalik ning tööandja ei saa nõuda, et töötaja kannaks koolituskulud ise. Samas tuleb arvestada asjaoluga, et oskused ja loa konkreetse lennukiga lennata saab töötaja ehk tal on võimalus pärast koolitust suunduda ka teise tööandja juurde tööle, mis tähendab koolitusega seotud kulu juba kandnud tööandjale sisuliselt otsest kahju.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back