Eesti Energia Jordaania projekt sai Hiinast rahastuse

Jordaania põlevkivimaardla.

FOTO: Eesti Energia

Hiina suurpangad Bank of China (BoC), Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) ja emaettevõtte kaudu osaliselt Eesti Energiale kuuluv Attarat Power Company (APCO) sõlmisid sel nädalal finantseerimislepingud Jordaania põlevkivielektrijaama ehituse ja karjääri rajamise rahastamiseks, teatas Eesti Energia. Laenu garanteerib Hiina ekspordikrediidiagentuur Sinosure.

«Eesti Energia eesmärk oli arendada meie põlevkivialase oskusteabe abil Jordaania põlevkiviprojekti ja leida finantseerijad. Projekt on tänaseks edukalt läbinud pankade poolse põhjaliku finants- ja tehnilise analüüsi ja meil on heameel, et finantseerijad on projektile rohelise tule andnud,» ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Sutteri sõnul on siiski enne rahastamise lõpuleviimist jäänud veel rida tegevusi, sealhulgas lepingute sõlmimine Eesti Energia enamusosaluse müümiseks. «Vastavalt Jordaania valitsusega sõlmitud lepingule jääb Eesti Energia APCO vähemusosanikuks veel vähemalt viieks aastaks peale elektrijaama ehituse lõpetamist,» ütles ta.

Jordaania elektrijaama ja karjääri rajamise kogumaksumus koos ulatub 2,1 miljardi dollarini, mida 1,623 miljardi ulatuses finantseeritakse laenukapitaliga. 554 megavatise brutovõimsusega elektrijaama ehituseks on plaanitud kolm ja pool aastat ning esimene kohalikust põlevkivist toodetud elekter peaks tänase plaani kohaselt jordaanlasteni jõudma 2019. aastal.

Elektrijaama ehitab Hiina suurettevõte Guangdong Power Corporation, projekteerib rahvusvaheline inseneribüroo WorleyParsons, keevkihtkatlad ehitab Foster Wheeler ning auruturbiini ja generaatori tarnib Siemens. Jordaania valitsuse garanteeritud lepingu kohaselt ostab Jordaania riiklik elektrifirma National Power Electric Company (NEPCO) kogu elektrijaamas toodetud elektri 30 aasta jooksul.

APCO kuulub emaettevõtte Enefit Jordan BV kaudu Eesti Energiale, Malaisia ettevõttele YTL Power International Bhd ja Near East Investments Limited of Jordanile.

Tagasi üles
Back