Eestlased ostavad üha kallimaid nutitelefone

Mobiiltelefonid

FOTO: Heiko Kruusi

Turu-uuringufirma GfK Retail and Technology analüüsi järgi kulutasid eestlased eelmisel kuul nutitelefonidele selle aasta rekordsumma – 8,8 miljonit eurot.

GfK andmetel tõusis oktoobris nutitelefonide ostuks kulutatud summa võrreldes eelneva kuuga ligi 1,2 miljoni võrra, samas ostetud telefonide koguarv vähenes 5 protsendi võrra. Kokku müüdi Eestis eelmisel kuul mobiiltelefone 9,2 miljoni euro väärtuses, mis on 2 miljoni võrra rohkem kui mullu oktoobris.

Arvuliselt ostsid Eesti kliendid oktoobris 34 087 mobiiltelefoni, septembrikuus ulatus see number 35 776 telefonini. Enim eelistasid Eesti elanikud GfK statistika järgi brändidest Samsungi, Apple'i, LG, Sony ja Huawei mobiiltelefone.

Statistika kohaselt eelistati eelmisel kuul varasemast kolmest kuust märgatavalt sagedamini 4,5–5-tollise ekraaniga telefone, mis moodustasid 47 protsenti müüdud nutitelefonidest. Samuti kerkis kõikide oktoobris jaeturul müüdud nutitelefonide keskmine kättesaamishind ilma järelmaksutasudeta võrreldes eelmise kuuga 20 protsenti, ulatudes 336 euroni.

Veel näitab GfK analüüs, et kõikide oktoobris jaeturul müüdud mobiiltelefonide seas on märgatavalt tõusnud 64-gigabaidise mäluga telefonide populaarsus.

GfK statistika kohaselt olid oktoobris müüdud mobiiltelefonidest 77 protsenti nuti- ning 23 protsenti nuputelefonid. Rahaliselt moodustasid nutitelefonid aga 96 protsenti kogu Eesti jaeturul müüdud mobiilidest.

«Need näitajad viitavad, et oktoobris kasvas märgatavalt just kallima hinnaklassi nutitelefonide ostmine – siin võib otsida seost tuntud telefonitootja uue kultusmudeli turule jõudmisega Eestis, mis on tekitanud tõelise sensatsiooni juba esimesel müügikuul,» ütles Tele2 Eesti müügi- ja turundusdirektor Kristjan Seema.

Tema sõnul sarnanevad Eesti telefonimüügitrendid aina enam Põhjamaade omadega. Rootsis tõusis Apple'i suurima rahalise turuosaga telefonitootjaks juba 4–5 aastat tagasi ning on püsinud sel positsioonil viimased aastad.

Elisa juhatuse liikme Andrus Hiiepuu sõnul on aga trend loogiline, sest septembri müügitulemusi ei anna võrrelda oktoobri omadega. «Oktoober on seadmete müügis tavapärane ja rahulikum kuu, aasta populaarseimad seadmete ostukuud on vaieldamatult september ja detsember, mil soetatakse uusi mobiiltelefone kooliõpilastele või kingitusena lähedastele,» rääkis Hiiepuu.

Ka Elisa esindustes müüdi käesoleva aasta oktoobrikuus mobiiltelefone üldnumbrites vähem kui tänavu septembris. «Samas kui võrdleme seadmete müüki eelmise aasta numbritega, siis mulluse oktoobriga võrreldes müüdi Elisa esindustes selle aasta oktoobris nutitelefone 10 protsendi võrra rohkem,» tõi Andrus Hiiepuu välja statistilise erinevuse aastate lõikes.

Teine eristuvus oktoobris oli see, et Elisa esindustest ostetud seadmete keskmine müügihind kasvas veelgi.  Kui septembris oli keskmine mobiiltelefonide ostuhind 240 eurot, siis oktoobris tõusis see 274 eurole. «Hind on kerkinud, sest Elisa esindustesse jõudsid Apple`i uued mudelid iPhone 6S ja 6S Plus, mis hoolimata kõrgemast hinnast on meie klientide seas väga populaarsed,» põhjendas Hiiepuu.

Enim ostsid Elisa kliendid oktoobrikuus nutitelefonidest Samsung Galaxy Core Prime`i ja Huawei P8 Lite`i. Menukaim nutitelefonide bränd Elisa klientide seas oli oktoobrikuus Samsung ning sellele järgnesid Sony, Huawei ning Apple.

«Oktoober oli uute iPhone mudelite kuu. Müüki tulid 6s ja 6s Plus ning lisandus uus värvus (roosa kuldne), mis on klientide poolt väga hästi vastu võetud. Sel aastal on uue iPhone’i saadavus olnud varasematest parem ning juba täna on näha, et ka jõulude ajal ei tohiks sellega probleeme olla,» märkis Eesti Telekomi tootejuht Taavi Ting.

Müüduimad mobiiltelefonid oktoobris:

1. Nokia 130

2. LG Leon

3. iPhone 6S

4. Samsung Galaxy A5

5. Samsung Galaxy Core Prime

6. Samsung Galaxy J5

7. Nokia 105

8. Sony Xperia M4 Aqua

9. iPhone 5S

10. Huawei P8 Lite

Tagasi üles
Back