Soome parlamendisaadikud: kivisöe põletamine tuleks ära keelata

Kivisöel töötav elektrijaam Pori lähedal.

FOTO: PVO

Soome parlamendisaadikute ettepanekul peaks valitsus keelustama kivisöe põletamise energia tootmiseks 2030. aastast alates.

Kivisöe keelustamise ettepaneku tegi Energiaremonttiryhmä, Soome parlamendi Eduskunta eri fraktsioonide poliitikutest koosnev energiapoliitika uuendamisele keskendunud mitteametlik komisjon.

«Kui signaal antakse 15 aastat varem, on energeetikaettevõtetel aega leida lahendusi,» ütles rühma juht Kai Mykkänen valitsusliitu kuuluvast Koonderakonnast, vahendas Soome rahvusringhääling YLE.

Kivisöe kasutamine Soomes energia tootmiseks on viimastel aastatel vähenenud. Elektribörsil on hind odavnenud ning paljalt elektri tootmine kivisöest ei tasu enam ära. Küll aga on Helsingis, Lahtis, Turus ja Vaasas kivisöel töötavad elektri ja soojuse koostootmisjaamad.

Soome eksporditi mullu poole miljardi euro eest kivisütt, peamiselt Venemaalt, Poolast ja Põhja-Ameerikast.

Peaministri Juha Sipilä valitsuse programmis on mittetaastuvate energiaallikate nagu kivisöe ja naftapõhiste kütteainete kasutamise vähendamine aastaks 2030 ja taastuvenergia osakaalu suurendamine 40 protsendini Soome energiatoodangust. Valitsus kavatseb kivisöe kasutamise lõpetada kaudselt, saastemakse tõstes, mis aga Eduskunta saadikute arvates ei pruugi anda tulemusi.

Rühma hinnangul on kivisöe põletamine isegi koos maksutõusudega odav, sest selle nagu teistegi toorainete hinnad on viimasel ajal maailmaturul märkimisväärselt kukkunud. Seega tuleks saadikute arvates kivisöe põletamine otsesõnu seadusega keelustada.

Tagasi üles