Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eesti ettevõtja lahendus toob elektritööstusesse pöörde

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Georg Rute demonstreerib hiljem imepisikeseks muutuva koduseadme prototüüpi. | FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Suurbritannias hariduse saanud noorte meeste ettevõte Sympower on loonud lahenduse, mis ühelt poolt annab kuni kolmandiku kokkuhoidu nii elektrimüüjaile kui -tarbijaile ning teiselt poolt aitab tasakaalus hoida kogu elektrisüsteemi ja kasutada tänu sellele rohkem päikese- ja tuuleenergiat.

Georg Rute demonstreerib hiljem imepisikeseks muutuva koduseadme prototüüpi. | FOTO: Mihkel Maripuu

«Otsisime lahendust probleemile, mis on põhiline takistus taastuvate energiaallikate kasutuselevõtule – nimelt peavad elektri tootmine ja tarbimine olema kogu aeg tasakaalus. Me hakkame muutma kellaaegu, millal koduseadmed elektrit tarbivad, ja aitame seeläbi tasakaalustada elektri tarbimist ja tootmist. See on võimalus raha kokku hoida kodudes, elektrifirmades ja kogu elektrivõrgus,» selgitab Georg Rute, üks Sympoweri eestvedajaist.

Lahenduse tuumiku moodustab üks keskne server ja teiseks elemendiks on miniseade inimese kodus, mis sätib veeboileri, konditsioneeri, küttesüsteemi ja pumpade elektritarbimise kõige odavamatele tundidele. Kodus kasutamiseks mõeldud kontroller pannakse iga konkreetse seadme külge, et muuta just selle elektritarbimist.

«Lahenduse mõte kodutarbija jaoks seisneb selles, et ta paneb seadmed elektrit tarbima ajal, mil elektri hind on kõige madalam. Elektri turuhinda jälgitakse reaalajas ning arvestatakse loomulikult ka inimese harjumustega – näiteks millal inimesed duši all käivad või mis tahes muul põhjusel soojendatavat vett tarbivad, et just sel ajal oleks soe vesi kindlasti olemas,» räägib Rute.

Üleriigiline sisselülitus

Tema sõnul ei piirdu aga lahenduse kasutegur kodutarbimisega. Vajaduse korral saab ka kogu riigi kõik vooluvõrku ühendatud seadmed lülitada korraga sisse just siis, kui elektrivõrk seda kõige enam vajab.

«Näiteks võib tulla ette olukord, mil Eesti ekspordib parasjagu elektrit Soome ja midagi juhtub kaablitega – selle tagajärjel on Eestis palju rohkem elektrit, kui meil on tegelikult vaja. Selleks et süsteem katki ei läheks, saamegi appi võtta ühendatud koduseadmed ja need näiteks 15 minutiks sisse lülitada. Edasi jõuavad juba meie elektritootjad oma süsteeme reguleerida,» selgitab Rute.

Kodune kontroller on Sympoweri plaanide järgi lõpptarbijaile tasuta ning sama kehtib ka seadme sees oleva internetiühenduse, SIM-kaardi-põhise mobiilse andmeside kohta. Kodudesse pakutav seade ise on väga lihtne, koosnedes 27-eurosest masstoodanguna valminud protsessorist, voolumõõtjast, internetipulgast ja lülitist.

«Koduklient ei maksa mitte midagi ja näeb ainult võitu oma elektriarvel. Väärtust loome eelkõige elektrivõrgu haldajale – Eestis on näiteks 300 000 veeboilerit ja kui need kõik ühel ajal sisse lülitatud oleks, siis oleks nende kõigi võimsus kokku umbes pool Eesti elektritarbimisest. Seega, nende koos sisse- ja väljalülitamise teel saab kogu süsteem end tasakaalus hoida,» lisab Rute.

Paraku ei ole teenus veel järgneva kümne aasta jooksul Eestis kasutatav, kuna siinne elektrisüsteem on tasakaalustamiseks ühendatud Venemaa elektrivõrguga ja nii kaua võtab aega enda idanaabri süsteemist desünkroniseerimine. Küll aga on sõltumatu elektrisüsteemiga näiteks Soome ja seal saaks iga majapidamine Sympoweri seadmetega oma elektriboileri pealt hoida kokku 75 eurot aastas ehk 20 protsenti aastasest elektritarbimisest.

«Oleme Soome elektrisüsteemi operaatori Fingridiga (meie Eleringi staatuses asutus – toim) rääkinud ja nende süsteem on meie toote vastuvõtuks valmis,» ütleb Rute. «Meie süsteem pakub elektrivõrkudele soodsa hinnaga reservvõimsust, mida saab hetkega sisse ja välja lülitada. Teiseks kuluks sadu miljoneid eurosid, et ehitada kõikumise tasakaalustamiseks täiendavaid elektrijaamu.»

Otsest kasu saavad elektrivõrgu ja lõpptarbija kõrval ka elektrimüüjad. Nimelt peavad nemad ostma elektrit turult börsihinnaga päev ette. «Kui nad teavad, millal inimesed elektrit tarbivad, siis nad saavad osta elektrit täpsema hinnaga. Nende kasumimarginaal võib tõusta kuni 30 protsendi võrra ning see võimaldab pakkuda süsteemi ühendatud lõpptarbijate seadmetele ka omakorda soodsamat elektrit. Võidavad kõik,» on Rute kindel.

Sympower on juba teinud Soomes ka turu-uuringuid ning on selgunud, et ligi kaks kolmandikku vastanuist on astunud samme elektrikulu vähendamiseks: ostnud säästlikumaid seadmeid, hakanud rohke juhtmeid seinast välja tõmbama.

Juba on alustatud läbirääkimisi ka Põhjamaade boileritootjatega, et elektriseadmed oleksid juba tehasest tulles valmist Sympoweri platvormi jaoks.

Suund jätkusuutlikkusele

Raskused elektrivõrgu tasakaalustamisel on ka põhiline takistus jätkusuutlike energiaallikate laiemale kasutamisele – päikeseenergiat ei saa tasakaalustamiseks kasutada, kuna päikest ei saa vajadusel sisse lülitada, päike kas paistab või ei paista.

«Ideaaljuhul peaks päikese- või tuuleenergia ära kasutama siis, kui loodus seda pakub. Meie lahendus seda võimaldab. Hetkel hakkab meie boiler tööle siis, kui vesi on külm, ja see on ka ainus kriteerium – meie pakume valikuna ka soodsaimat ja keskkonnasõbralikumat elektrit, mis aitab ühtlasi tasakaalus hoida kogu elektrivõrku,» selgitab Rute.

Sympoweri lõi Rute koos inglase Simon Bushelliga. Georg Rute ise on lõpetanud Nottinghami ülikoolis füüsika eriala ning saanud Londonis Imperial College'is energeetika erialal magistrikraadi. Bushell on Cambridge'i haridusega keemik, kes õppis hiljem koos Rutega Londonis energeetikat. Nüüdseks on Bushellist saanud Eesti e-resident ja tegelikult on ta projekti huvides Eestissegi kolinud.

Noorte meeste idee on juba mitmel pool Euroopas suurt tähelepanu äratanud. Alles nädala eest saavutasid nad Poolas säästva tehnoloogia võistlusel Climate-KIC Accelerator Venture Competition piirkondliku esikoha ja lähevad oktoobri lõpus Euroopa finaali Eestit esindama.

Tagasi üles