Maksuvõlgadega ettevõtete arv on taas tõusuteel

Raha.

FOTO: SCANPIX

Krediidiinfo värskest Eesti ettevõtete maksekäitumise statistikast selgub, et 2015. aasta esimesel poolel on riigile võlgu olevate ettevõtete arv pöördunud viie-aastase langustrendi järel taas tõusule.

Maksuvõlgadega ettevõtete osakaal suurenes aastaga 4,6 protsendilt 5,3 protsendile, kokku on võlgu 3 634 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet. Maksuvõlgadega ettevõtete osakaal on suurenenud pea kõikides tegevusalades, neist suurima osakaaluga sektorid on majutus ja toitlustus (10%), ehitus (9,4%) ning töötlev tööstus (8,6%).

Maksehäiretega ettevõtete arv jätkas mõõdukat vähenemist. Kokku on maksehäiretega ettevõtteid 3,1 protsenti ehk 2 125 aktiivselt tegutsevat ettevõtet. Kõige rohkem on maksehäiretega ettevõtteid majutus- ja toitlustussektoris (7,2%) ning ehitussektoris (5,4%).

Aastaga on vähenenud ka võlasummad. Ettevõtete omavahelised võlasummad vähenesid (-3,7%), moodustades kokku veidi üle 33 miljoni euro. Keskmine maksehäire summa oli 871 eurot. Kolmveerand maksehäirete kogusummast kuulus kahele sektorile – ligi 46% mäetööstuse ja töötleva tööstuse sektorile ning 23% veondus- ja laondussektorile.

Maksuvõlgade summa ehk ettevõtete võlad riigi ees vähenesid (- 5,5%), moodustades kokku 23,3 miljonit eurot. Keskmine maksuvõla summa oli 2 241 eurot. Kogusummast ligi kolmandik kuulus jae- ja hulgimüügi sektorile, 20% tööstussektorile ning 14% ehitussektorile.

Kõrge krediidiriskiga ettevõtete osakaal on aasta esimeses pooles pisut suurenenud, kuid jääb siiski madalale tasemel (11,9%). Samal ajal on teistest valdkondadest pea kaks korda kõrgema krediidiriskiga (23,3%) majutus- ja toitlustussektor, kus igal neljandal ettevõttel on suur võla tekkimise oht.

Ettevõtete maksekäitumise statistika põhineb Krediidiinfo Maksehäireregistri ning Maksu- ja Tolliameti andmetel. Valimi suuruseks on 68 823 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet.

Tagasi üles
Back