Türgi käitlusteenuste firma ei mahu Tallinna lennujaama

Tallinna lennujaam.

FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Lennujaamades maapealsed käitlusteenuseid pakkuv Türgi ettevõte Havas Groundhandling soovib siseneda Eesti turule ja pakkuda oma teenuseid ka Tallinna lennujaamas, kuid majandusministeeriumi hinnangul pole see ruumipuudusel praegu võimalik.

Havas saatis ministeeriumi kirja, kus uurib võimalusi Tallinna lennujaamas oma teenuste pakkumiseks. Ettevõte teatel peab maapealsete käitlusteenuste turg olema avatud kõigile teenusepakkujatele kui lennureisijate hulk ületab aastas kahe miljoni piiri.

Praegu pakub Tallinna lennujaama maapealseid käitlusteenuseid vaid Tallinna lennujaama tütarfirma Tallinn Airport GH.

Maapealsete teenuste turu avamist kahe miljoni reisija täitumisel reguleerib Euroopa Liidu (EL) direktiiv 96/97EC, mida Eesti pole seni rakendanud.

«Meil on hea meel, et Tallinna lennujaama reisijate arv on viimastel aastatel kasvanud ja ületas 2014. aastal kaks miljonit,» kirjutas transpordi asekantsler Ahti Kuningas vastuses Türgi ettevõttele.

«Praegune reisijate hulk Tallinna lennujaamas on saavutanud taseme, kus peaks direktiivi rakendama ja maapealsete teenuste turu avama. Kuigi reisijate hulk ületas kahe miljoni piiri ka 2012. aastal, pole Eesti direktiivi seni rakendanud,» märkis Kuningas.

Kuninga teatel sooviks Eesti direktiivi 9. artikli alusel taotleda Euroopa Komisjonilt erandit, mis jätaks osa maapealseid teenuseid senise teenusepakkuja Tallinn Airport GH hooleks. Nendeks teenusteks on pagasikäitlus, perroonikäitlus, samuti ka lasti- ja kirjade käitlus.

Tallinna lennujaamal on Kuninga sõnul selged ruumi- ja mahupiirid.

«Näiteks on pagasisorteerimisala väike ja sellele alale sisenemiseks on vaid üks uks. Puudub ka lisaruum täiendavale tehnikale ja lisapersonalile,» kirjutas Kuningas.

Lisaks märkis asekantsler, et aastatel 2015-2021 toimuvad lennujaamas ehitustööd, mistõttu oleks sellel perioodil mõistlik kasutada vaid ühte teenusepakkujat.

Maapealsete teenuste turg ei saa enne täielikult avaneda, kuni ruumipiirangud on kõrvaldatud. Eesti riik on valmis tulevikus Türgi ettevõttega võimalikku koostööd arutama, lisas Kuningas.

Tagasi üles