Toshiba juht palus Jaapani peaministrilt vabandust

Jaapani peaminister Shinzō Abe

FOTO: Reuters / Scanpix

Toshiba ajutine tegevjuht Masashi Muromachi palus Jaapani peaministrilt Shinzo Abelt vabandust, kuna ettevõtte hiljuti avalikuks tulnud raamatupidamisskandaal naeruvääristas peaministri püüdlusi suurkorporatsioonide ohjeldamisel, kirjutab Reuters.

Seejuures ei saanud Muromachi vabandust paluda silmast silma, vaid oli sunnitud vabanduse edasi andma Abe assistendi vahendusel.

Toshiba kahtlane tegevus raamatupidamises tuli päevavalgele aprillis ehk kaks kuud pärast seda, kui Jaapani finantsregulaatorid nõudsid ettevõttelt raamatupidamise kohta ülevaate koostamist. Jaapani suurettevõte palkas erapooletu komisjoni, kes uuris raamatupidamises avastatud ebaregulaarsusi, keskendudes eriliselt tippjuhtide rollile valede või muudetud andmete väljastamisel.

Komisjon avastas, et tegevjuht Hisao Tanaka oli teadlik kasuminumbrite suuremaks moonutamisest, mida ettevõtte raamatupidamine oli teinud vähemalt alates 2008. aastast saadik. Juulis avaldatud raporti järgi on ettevõte aastate jooksul näidanud oma kasuminumbreid kokku 1,22 miljardi dollari võrra tegelikust suuremana.

Tanakaga koos kaotasid oma töökoha ka nõukogu aseesimees Norio Sasaki ja konsultant Atsutoshi Nishida, kes olid mõlemad raamatupidamispettuste ajal ettevõtte eesotsas. Ajutiseks juhiks määrati senine nõukogu liige Masashi Muromachi.

Tagasi üles
Back