Swedbank: tööstussektori panus majanduskasvu on vähenenud

Aivar Õepa
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vähenenud kasv elektroonikatööstuses pidurdab kogu tootmissektorit. Pildil Enics Eesti elektroonikatehas Elvas.
Vähenenud kasv elektroonikatööstuses pidurdab kogu tootmissektorit. Pildil Enics Eesti elektroonikatehas Elvas. Foto: Jaanus Lensment

Töötleva tööstuse tootmismahu kasv pöördus selle aasta teisel kvartalil langusesse. Languse põhjus on Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina tootmismahu vähenemine keemia- ja toiduainetetööstuses ja elektroonikatööstuse kasvu lõpp.

Tõnu Mertsina:

Möödunud aasta teisel poolel toimunud kasvu kiirenemise taga oli peamiselt elektroonikatoodete tootmismahu suurenemine. Kuna see tuli valdavalt vaid ühest ettevõttest, arvestasime riskiga, et elektroonikatööstuse tugev kasv ei pruugi pikalt püsida. Paraku on see risk realiseerunud.

Kui veel esimesel kvartalil suurenes elektroonikatoodete tootmismaht aastases võrdluses 23 protsenti, siis teisel kvartalil kasvas see vaevalt protsendi võrra.

Tugevama negatiivse mõjuga oli veel keemiatööstuse tootmismahu süvenenud langus ning pärast mitu kuud kestnud aeglustumist vähenes ka toiduainetetööstuse tootmismaht.

Keemiatööstuse olukord halvenes järsult 2013. aasta keskpaigas ning siiani on enamus kuudest selle toodang vähenenud. Keemiatööstuses läheb ekspordiks üle 80 protsendi, elektroonikatoodetest aga enamus käibest.

Kui elektroonikatoodete tootmismahu kasvu aeglustumise põhjuseks on tihedam konkurents maailmaturul, siis keemiatööstuse tootmismaht on vähenenud peamiselt Venemaa vähenenud nõudluse tõttu. Keemiatoodete eksport on oluliselt vähenenud ka Lätisse ja Leedusse, samal ajal on keemiatööstuse ettevõtted suurendanud väljavedu eelkõige Rootsi, Soome, Poola, Hollandi, ja USA turule. Lisaks välisnõudlusele avaldab keemiatööstusele negatiivset mõju Eestis juba pikemat aega langenud ehitussektori tootmismaht.

Kuigi toiduainetetööstuses on ekspordi osakaal käibes tagasihoidlikum, jäädes 40 protsendi lähedale, on ka selle sektori tootmismahu kasvu piiranud väljaveo vähenemine. Ka siin on suurima negatiivse mõjuga Venemaa turg, piima puhul veel Läti ja Leedu.

Kokkuvõttes on töötleva tööstuse ekspordikasv tublisti aeglustunud. Kui möödunud aasta viimases kvartalis kasvas väljavedu kaheksa protsenti, selle aasta esimeses pooles ligikaudu viis protsenti, siis teises kvartalis vaid kaks protsenti.

Seevastu puidutööstuse tootmismaht ja eksport on juba pikemat aega oma kasvu ilusti hoidnud ja selle panus töötleva tööstuse kasvu on teiste tegevusalade kõrval kordades suurem.

Kahjuks on tegevusalasid, mille tootmismaht sel aastal kasvab aina vähemaks jäänud ning teisel kvartalil oli neid järel vaid kolmandik kõikidest tegevusalarühmadest.

Töötleva tööstuse tootmismahu langusest annab tunnistust ka tellimuste vähenemine, kusjuures ligikaudu kolmandiku tellimuste vähenemisest võib kirjutada elektroonikatoodete arvele.

Kogu tööstussektori olukorra teeb halvemaks töötleva tööstuse nõrkade tulemuste kõrval ka energiasektori tootmismahu tugev langus. Teisel kvartalil vähenes see aastases võrdluses 17 protsenti. Peamine põhjus on vabal elektriturul suurenenud odavama hinnaga elektri impordi tõttu kohaliku elektritoodangu vähenemine.

Kuigi kolmveerandi Eesti kaupade ekspordi sihtkoha Euroopa Liidu majandus tasapisi paraneb, on meie lähiturud nõrgemad. Venemaa majandus on sel aastal tugevas languses ning rubla on taas madalamate naftahindade mõjul nõrgenemas, mis pidurdab sealset sisenõudlust.

Koos kaudse mõjuga meie teistele kaubanduspartneritele mõjutab Venemaa majanduslangus ja sanktsioonid negatiivselt Eestis mitut tegevusala (põllumajandus, toiduainete- ja keemiatööstus, transport, hotellid). Meie suurima kaubanduspartneri Rootsi majandus on aga tugevnemas ning selle lähiaja väljavaated on head.

Lähiaeg ei paku kahjuks soodsaid tingimusi töötleva tööstuse tugevamaks ja laiapõhjaliseks ekspordi ja tootmismahu kasvuks. Lisaks välisnõudlusele pärsivad madalad naftahinnad meie põlevkiviõlitööstuse toodangut, kuid selle mõju kogumajandusele ei ole suur.

Madalatel naftahindadel on omakorda positiivne efekt eelkõige Eesti transpordisektori kuludele ning kodumajapidamiste tarbimisele. Üksikute tegevusalade, näiteks puidutööstuse ning masinate ja seadmete remondi, tootmismahu kasv ei kompenseeri paljude teiste tegevusalade tootmismahtude langust või kasvu vähenemist, peamiselt keemia-, elektroonika- ja toiduainetetööstuses.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles