Euromündi kujunduse valimisel osales pea 4000 eestimaalast

Kreeka panga kujundatud kaheeurone mälestusmünt

FOTO: SCANPIX

Selle aasta teises pooles jõuab Euroopa lipu 30. aastapäeva puhul euroalal ringlusse ühine erikujundusega kaheeurone mälestusmünt. Lemmikkujunduse poolt hääletas Eestist pea 4000 inimest.

Sandra Preiman Euroopa Komisjoni Eesti esindusest ütles BNSile, et parimaks kujunduseks hääletati Kreeka panga kujundus. «Hääletajaid oli kokku 102 802, Eestist hääletas 3952 inimest,» sõnas ta.

Mündikujunduskonkursil osales kokku viis kavandit, millele said oma hääle anda kõik euroala elanikud, kes on käesoleva aasta lõpuks vähemalt 12-aastased.

Mälestusmündid on ringlusse lastavad käibemündid, millel on rahvusliku külje tavakujundus asendatud erikujundusega. Erikujundusega münt tähistab mõnd sündmust või teemat kohalikul või Euroopa tasandil. Mälestusmünt on alati kaheeurone, teisi erikujundusega käibemünte ei tehta. Iga liikmesriik, mille rahaühik on euro, võib aastas emiteerida üksnes kaks mälestusmünti, välja arvatud juhul, kui kõik liikmesriigid emiteerivad ühise mälestusmündi.

Euroala riigid on varem ühiseid mälestusmünte välja andnud kolmel korral: Euroopa Liidu 50. aastapäeva tähistamiseks 2007. aastal, majandus- ja rahaliidu ning euro kui virtuaalse valuuta loomise 10. aastapäeva tähistamiseks 2009. aastal ja eurosularaha kasutuselevõtu 10. aastapäeva tähistamiseks 2012. aastal.

Tänavu juunis täitub 30 aastat Euroopa lipu vastuvõtmisest Euroopa Ülemkogus selle ametliku lipuna ning 60 aastat lipu vastuvõtmisest Euroopa Nõukogus.

Tagasi üles